Reklama

Rosja odcina Polskę od gazu. Gospodarstwa domowe mają tego nie odczuć

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures z Pixabay

PGNiG odmówiło zapłaty Rosji za gaz w rublach, a Rosja zareagowała wstrzymując dostawy do naszego kraju.

Zdaniem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, jest to naruszenie kontraktu jamalskiego przez Rosjan. Zgodnie z zawartymi umowami, płatność powinna się odbyć m.in. w euro, a nie w rublach. Tymczasem strona rosyjska zażądała zapłaty w swojej walucie próbując zminimalizować skutki restrykcji nałożonych na kraj w związku z atakiem na Ukrainę. Andrzej Duda, cytowany przez Polską Agencję Prasową zapowiada, że zostaną podjęte odpowiednie kroki wobec Gazpromu.

Co odcięcie dostaw z Rosji oznacza dla zwykłych Polaków? Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju. Odbiorcy wrażliwi, a więc gospodarstwa domowe czy szpitale i instytucje edukacyjne znajdują się na końcu listy podmiotów, którym odcina się gaz w przypadku problemów z dostawami. Najpierw gaz odłącza się przemysłowi. W Polsce ma jednak do tego nie dojść. - Poradzimy sobie z rosyjskim szantażem, z tym pistoletem przystawionym do głowy. To bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje naszego kraju - mówił premier.

Rząd zapewnia, że nasz kraj jest przygotowany na odcięcie gazu z Rosji. I tak Polska planowała nie przedłużać umowy z Gazpromem na koniec tego roku. Mamy więc zapasy gazu na poziomie 76 procent wypełnienia magazynów, gdy inne europejskie kraje mają ich zdecydowanie mniej. W najbliższych miesiącach uruchomione mają zostać kolejne gazociągi umożliwiające przesył gazu do Polski z pominięciem Rosji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro