Reklama

Do Polski trafi 1700 kolejnych żołnierzy amerykańskich. Stacjonują także w Poznaniu

fot. MON
fot. MON

Wszystko przez pogarszającą się sytuację w Europie Wschodniej.

W środę Amerykanie ogłosili, że wysyłają do Europy dodatkowe siły wojskowe. Około 1000 żołnierzy ma trafić do Rumunii, około 300 żołnierzy do Niemiec, a najwięcej, bo 1700 wojskowych do Polski. - Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce o 1700 żołnierzy to mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na możliwą agresję Rosji na Ukrainę - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Do Polski trafią członkowie Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna). - Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO pokazuje, że USA i Sojusz poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji i podejmują zdecydowane kroki odstraszające - zaznaczył minister.

W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Rosja wysłała na Białoruś 30 tysięcy żołnierzy i nowoczesną broń, co jest największym tego typu przerzutem od momentu zakończenia zimnej wojny.

Przypomnijmy, że to w Poznaniu działa Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty. - Dowództwo będzie koordynowało funkcjonowanie sił USA na wschodniej flance NATO w ramach operacji Atlantic Resolve. Będzie jedyną taką strukturą w naszym regionie. Zapewni potrzebne zdolności w zakresie dowodzenia i planowania zaangażowania sił amerykańskich, np. w ramach ćwiczeń czy rotacji - wyjaśniało w 2019 roku Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

Poznań nie jest jedynym miastem w Wielkopolsce, w którym stacjonują Amerykanie. Są obecni również w Powidzu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro