Reklama
Reklama

Certyfikaty covidowe już ważne krócej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. LuAnn Hunt / Pixabay.com

Od 1 lutego certyfikat po szczepieniu przeciw Covid-19 jest ważny 9 miesięcy, a nie rok.

Już w grudniu 2021 roku Komisja Europejska poinformowała, że wprowadza zmiany związane z ważnością unijnego certyfikatu covidowego. Choć zmiany przegłosowano w ubiegłym roku, w życie weszły dopiero we wtorek, 1 lutego.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Certyfikaty covidowe od wtorku nie są ważne rok, a jedynie 9 miesięcy. Dotyczy to osób, które zaszczepiły się dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką J&J, a także osób które przyjęły dawkę przypominającą. W tym przypadku prawo zadziała wstecz - osoby, które zaszczepiły się w lutym, marcu lub kwietniu 2021 roku, mają dziś nieważne certyfikaty. Certyfikaty osób, które szczepiły się w maju, stracą ważność w lutym 2022, a więc po 9 miesiącach. Podobnie będzie w przypadku osób, której szczepiły się ostatnią dawką w kolejnych miesiącach - ich certyfikaty stracą ważność po 9 miesiącach.

To istotna informacja dla osób, które np. w najbliższych dniach planują podróż do państwa, w którym wymagany jest ważny certyfikat covidowy.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro