Reklama

Spór o maszt: burmistrz odmówił zgody na budowę, teraz stawia "swój" tuż obok

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autorstwa Jeżozwierz23 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90564612
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autorstwa Jeżozwierz23 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90564612

Spór o marsz telefonii komórkowej w powiecie leszczyńskim.

Sprawę opisuje Radio Elka. Dwa lata Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Osiecznej chciała udostępnić pod taką konstrukcję swój teren przy ul. Leszczyńskiej w Osiecznej. Zgody nie wydała jednak gmina Osieczna. - Burmistrz tłumaczył tę decyzję bliskością zabudowań oraz faktem, że maszt znajdować się ma na terenie objętym programem Natura 2000 - powiedział prezes GS Osieczna Hieronim Wilczkowiak.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Na tę decyzję złożono skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uznało ją za zasadną. Mimo to burmistrz znów odmówił wydania decyzji o lokalizacji masztu.

GS Osieczna "odpuściła" wtedy temat. Po jakimś czasie o zgodę na budowę masztu wystąpił... burmistrz. Chodzi o gminny teren przy ul. Łoniewskiej, około 200 metrów od działki spółdzielni. -Tam też jest Natura 2000, ale tam można? - pytał oburzony prezes. Jak przyznał, firma telekomunikacyjna proponowała 12 tys. zł rocznie w ramach czynszu. Ponadto według Hieronima Wilczkowiaka cała sprawa może mieć podłoże prywatne, bo 7 lat temu był on kontrkandydatem obecnego burmistrza w wyborach.

Prezes spółdzielni złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura Rejonowa w Lesznie wszczęła postępowanie przygotowawcze pod kątem naruszenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, ale na razie toczy się ono w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie.

Burmistrz Stanisław Glapiak nie komentuje sprawy, tłumacząc, że czeka na zakończenie postępowania prokuratorskiego. Dopiero wtedy odniesie się do całej sprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
67.88 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro