Reklama
Reklama

Spór o maszt: burmistrz odmówił zgody na budowę, teraz stawia "swój" tuż obok

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autorstwa Jeżozwierz23 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90564612

Spór o marsz telefonii komórkowej w powiecie leszczyńskim.

Sprawę opisuje Radio Elka. Dwa lata Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Osiecznej chciała udostępnić pod taką konstrukcję swój teren przy ul. Leszczyńskiej w Osiecznej. Zgody nie wydała jednak gmina Osieczna. - Burmistrz tłumaczył tę decyzję bliskością zabudowań oraz faktem, że maszt znajdować się ma na terenie objętym programem Natura 2000 - powiedział prezes GS Osieczna Hieronim Wilczkowiak.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Na tę decyzję złożono skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uznało ją za zasadną. Mimo to burmistrz znów odmówił wydania decyzji o lokalizacji masztu.

GS Osieczna "odpuściła" wtedy temat. Po jakimś czasie o zgodę na budowę masztu wystąpił... burmistrz. Chodzi o gminny teren przy ul. Łoniewskiej, około 200 metrów od działki spółdzielni. -Tam też jest Natura 2000, ale tam można? - pytał oburzony prezes. Jak przyznał, firma telekomunikacyjna proponowała 12 tys. zł rocznie w ramach czynszu. Ponadto według Hieronima Wilczkowiaka cała sprawa może mieć podłoże prywatne, bo 7 lat temu był on kontrkandydatem obecnego burmistrza w wyborach.

Prezes spółdzielni złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura Rejonowa w Lesznie wszczęła postępowanie przygotowawcze pod kątem naruszenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, ale na razie toczy się ono w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie.

Burmistrz Stanisław Glapiak nie komentuje sprawy, tłumacząc, że czeka na zakończenie postępowania prokuratorskiego. Dopiero wtedy odniesie się do całej sprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
13.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro