Reklama

Uratowali otrutego bielika. Po blisko 2 miesiącach wrócił na wolność

fot. Nadleśnictwo Gniezno
fot. Nadleśnictwo Gniezno

Historia z happy endem.

W marcu na terenie leśnictwa Skorzęcin w Nadleśnictwie Gniezno znaleziono osłabionego bielika. - Niezrywający się do lotu, wyraźnie osowiały bielik został zabezpieczony i trafił do stacji badawczej PZŁ w Czempiniu, a konkretnie ośrodka hodowli i rehabilitacji ptaków drapieżnych, gdzie otrzymał fachową opiekę - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Bielik w lesie nie przeżyłby - najprawdopodobniej zostałby zaatakowany przez drapieżniki. W ciągu 1,5 miesiąca ptaka poddano rehabilitacji. - Z początkiem maja bielik był już na tyle silny, że postanowiono przywrócić go naturze. Wyleczona samica bielika wróciła do lasów skorzęcińskich 6 maja. Ptak zaobrączkowany w Czempiniu przez prof. dr. hab.Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu został już na miejscu zaopatrzony w nadajnik. Założony przez Dariusza Anderwalda (prezesa Komitetu Ochrony Orłów) nadajnik, umożliwi obserwację dalszych losów bielika oraz rozpoznanie zajmowanego przez niego terytorium - dodaje.

Ptak wypuszczony na wolność wzbił się do lotu i usiadł na pobliskim drzewie. Dziś wiadomo, że radzi sobie dobrze. Dzięki nadajnikowi naukowcy mogą podejrzeć jego aktywność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro