Reklama
Reklama

Jedyna taka szkoła sportowa w Poznaniu

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14 to pierwsza szkoła w Poznaniu zbudowana po wojnie na prawym brzegu Warty. Rozpoczęła swą pracę 1 września 1950 roku, jako siedmioklasowa Szkoła Podstawowa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To w tym czasie do szkoły uczęszczali pierwsi wybitni absolwenci - przyszli medaliści igrzysk olimpijskich - Rafał Piszcz - medalista igrzysk w Monachium w 1972 r. i Marek Łbik - mistrz świata i medalista igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 r.

Od początku swojej działalności sportowej, czyli od 1976 r., szkoła zatrudniała najlepszych trenerów, którzy doprowadzili swych podopiecznych na najwyższe podium. Do najwybitniejszych absolwentów "Czternastki" należą: Artur Wojdat - rekordzista świata i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 r., Rafał Szukała - srebrny medalista igrzysk w Barcelonie w 1992 r., Maciej Soszyński - finalista mistrzostw świata, Maciej Konecki - finalista mistrzostw Europy, Beata Kaszuba - medalistka mistrzostw Europy.

Po 2000 roku szkoła poszerzyła swoją ofertę sportową - wprowadzono drugą specjalność sportową - tenis stołowy, a później trzecią - skoki do wody.

Szkoła stwarza swoim młodym sportowcom doskonałe warunki do wszechstronnego rozwoju. Placówka jest mała i kameralna. Uczniowie mają do dyspozycji 12 sal lekcyjnych, multimedialną pracownię do nauczania języków obcych, aulę, nowoczesną salą gimnastyczną, boisko ze sztuczną nawierzchnią, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, pracownię komputerową oraz bogatą bazę multimedialną. Treningi pływackie odbywają się na nowoczesnej krytej pływalni zlokalizowanej obok szkoły - Basen POSiR, natomiast treningi skoków do wody na Termach Maltańskich.

Treningi tenisa stołowego odbywają się w przystosowanej do tego auli szkoły.

W klasach I - III wszyscy uczniowie uczestniczą w nauce i doskonaleniu pływania w ramach obowiązkowych zajęć (klasy pierwsze 3 godziny, klasy drugie 4 godziny i klasy trzecie 5 godzin w tygodniu), a także w zajęciach wychowania fizycznego i tenisa stołowego.

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły odnoszą spektakularne sukcesy w wiodącej dyscyplinie sportu, jaką jest w naszej szkole pływanie. W rywalizacji na poziomie województwa wielkopolskiego od lat zajmujemy czołowe miejsca wśród szkół podstawowych. W krajowej rywalizacji pływackiej uczniowie również uzyskują znakomite wyniki. Co roku przywożą medale z mistrzostw Polski w pływaniu. W ogólnopolskich podsumowaniach wyników pływackich z lat 2018 - 2020 dzieci 10,11 i 12 - letnich nasi uczniowie zdobywają systematycznie pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w Polsce.

Drugą dyscypliną sportu, którą uprawiają nasi uczniowie jest tenis stołowy. Wyniki naszych podopiecznych są znaczące i wysokie na poziomie Miasta Poznania i województwa wielkopolskiego.

Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 są nie tylko świetnymi sportowcami, ale osiągają również wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych, są finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych i artystycznych. Bardzo chętnie biorą także udział w licznych projektach edukacyjnych, ekologicznych i historycznych organizowanych w szkole, w mieściei w województwie.

Młodzi sportowcy ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 są godnymi następcami swoich wybitnych starszych kolegów szkolnych. W 2020 r. szkoła uzyskała tytuł "Najbardziej Usportowionej Szkoły w Poznaniu".

Jest to szkoła warta poznania i zainteresowania. Jedyna szkoła w Poznaniu, która wśród swoich absolwentów ma czterech medalistów olimpijskich!!

Zapraszamy na Drzwi otwarte 13 marca 2021 r.

Uczestnictwo w DRZWIACH OTWARTYCH wymaga telefonicznego kontaktu z sekretariatem szkoły (61 877 13 00), w celu ustalenia godziny przybycia jednego rodzica wraz z dzieckiem.

Wirtualny spacer po szkole tutaj.

Ogłaszamy nabór do klas pierwszych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.28 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro