Reklama
Reklama

Ruszył proces w sprawie księdza pokazanego w dokumencie Sekielskich. Miał molestować nastolatka

fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego"

Proces rozpoczął się we wtorek w Pleszewie.

Chodzi o film "Zabawa w chowanego", który miał swoją premierę w maju ubiegłego roku. Bracia z Pleszewa, Jakub i Bartłomiej, opisali w nim swoje przeżycia z młodzieńczych lat. W 1996 roku przeprowadzili się z rodzicami do Pleszewa, gdzie ich ojciec był organistą w kościele. Miał to być awans, większe mieszkanie, lepsze warunki. Ale bracia przeżyli tu koszmar. Oskarżają księdza Arkadiusza H. z parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie o gwałt i molestowanie seksualne. - Był na tyle bezczelny, że dotykał nas i całował, gdy rodzice byli w domu - mówi jeden z braci. Duchowny miał słyszeć kroki zbliżającej się mamy chłopców i wówczas miał przestawać. - Mama myślała, że uczy mnie grać na gitarze, a on robił, co robił. (...) Tak uśpił czujność rodziców, że nie wpadli na to, że coś takiego może się dziać.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Sprawa trafiła do prokuratury, okazało się, że ksiądz mógł molestować więcej osób. Był przenoszony pomiędzy parafiami, a wiedzę na ten temat miał mieć m.in. biskup kaliski Edward Janiak (który po premierze filmu stracił stanowisko). Ksiądz Arkadiusz H. w filmie braci Sekielskich przyznaje się do tego, co robił. Mówi też, że "walczy ze swoimi słabościami". Biskup Janiak w filmie zaprzecza natomiast, by wiedział o tej sprawie.

We wrześniu prokuratura w Pleszewie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie duchownego. Wyjaśniono, że śledztwo trwało 2 lata, a sprawa dotyczy molestowania nastolatka w latach 1998 - 2000. Do prokuratury zgłosiło się także 6 innych osób, ale te sprawy umorzono ze względu na przedawnienie.

Proces duchownego ma się rozpocząć we wtorek. Grozi mu 12 lat więzienia.

  • Aktualizacja
    wtorek, 2.03.2021 r., godz. 10.25
    Aktualizacja
    wtorek, 2.03.2021 r., godz. 10.25
    Jak podaje Radio Poznań, duchowny przyznał się do zarzucanego mu czynu, przeprosił i prosił o wybaczenie.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro