Reklama
Reklama

Michał Dworczyk o dostawach szczepionek: wszyscy jesteśmy wkurzeni

fot. Krystian Maj/KPRM

Tempo szczepień przeciwko covid-19 jest na razie dalekie od ideału.

W poniedziałek na antenie RMF FM o tę kwestię pytano Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, a jednocześnie pełnomocnika rządu do spraw szczepień. - Nadal podtrzymuję deklarację, że jesteśmy gotowi szczepić 3 mln osób miesięcznie, ale mając taką pulę szczepionek, jakiej dostawę zadeklarowali producenci, to te 3 mln osób możemy zaszczepić do końca marca - powiedział polityk.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Od kwietnia nad Wisłą ma pojawić się znacznie więcej preparatów, dzięki czemu do końca drugiego kwartału ma otrzymać je ponad 6 milionów osób. Rząd na razie nie mówi jednak o konkretnych liczbach. - Jeżeli chodzi o drugi kwartał, deklaracje producentów, niestety na razie mailowe i ustne, są o wiele większe, więc liczymy na przyspieszenie procesu szczepienia - ale nie podajemy żadnych szczegółów, ponieważ na razie nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów - przyznał Dworczyk.

Polityk tłumaczył, że problem z dostawami dotyczy nie tylko Polski, ale jest efektem porozumienia, które wynegocjowała Komisja Europejska. - Wszyscy jesteśmy tym wkurzeni, zwłaszcza, że były inne zapowiedzi ze strony KE - podsumował.

Obecnie zabezpieczone są szczepionki m.in. dla nauczycieli, także tych akademickich. Minister Dworczyk chciałby, żeby wszyscy otrzymali preparat do 10 marca. Osoby pomiędzy 60. i 70. także zostaną "prawdopodobnie" zaszczepione w trzecim miesiącu roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro