Reklama

Nie czekaj z serwisem roweru do wiosny!

Rower nie jest może najbardziej skomplikowanym urządzeniem, ale żeby cieszyć się bezawaryjną jazdą, należy o niego dbać i co pewien czas oddać w ręce fachowców z serwisu rowerowego. Przy rekreacyjnym użytkowaniu należałoby zrobić przegląd roweru co najmniej raz w roku; przy intensywnej jeździe (regularne dojazdy do pracy/szkoły, treningi kilka razy w tygodniu) dwa czy nawet trzy przeglądy w ciągu roku nie będą przesadą.

W rowerze znajduje się szereg komponentów, które podlegają naturalnemu zużyciu, m.in. łańcuch, kaseta, opony, klocki hamulcowe. Wyeksploatowany, rozregulowany napęd potrafi mocno uprzykrzyć życie, zużyte opony i hamulce wpływają na nasze bezpieczeństwo. Dlatego należy regularnie kontrolować ich stan i wymieniać zużyte komponenty na nowe. Już nawet niedroga operacja wymiany linek i pancerzy potrafi zdziałać cuda - manetki działają znacznie lżej, a zmiana biegów jest bardziej precyzyjna.

W zdecydowanej większości rowerów znajdziemy osprzęt (napęd, hamulce) japońskiej firmy Shimano. Ponieważ komponenty te zostały zaprojektowane do współpracy ze sobą jako cały system, warto stosować oryginalne części Shimano, aby zapewnić sprawną pracę i wysoką wydajność układu napędowego i hamulcowego. Użytkownicy bardziej zaawansowanych rowerów, wyposażonych w wysokiej klasy komponenty, w tym amortyzację (często także tylnego koła), powinni szczególną wagę przykładać do regularnego serwisu swoich maszyn. Wymianę oleju i uszczelek w amortyzatorze, centrowanie kół czy odpowietrzanie hydraulicznych hamulców tarczowych ciężko wykonać w domowych warunkach bez odpowiednich narzędzi i wiedzy, dlatego tego typu prace lepiej zlecić profesjonalistom.

Kiedy najlepiej zrobić przegląd roweru? Oczywiście poza sezonem, wtedy unikniemy kolejek w serwisie. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, kiedy w pierwsze słoneczne wiosenne dni wszyscy przypominają sobie o swoich rowerach. Wtedy często okazuje się, że pierwszy wolny termin w serwisie jest dopiero za dłuższy czas. W tym roku, kiedy ruch turystyczny był ograniczony i wielu z nas postanowiło spędzać wolny czas na rowerze, dochodziło do sytuacji, że w renomowanych serwisach w środku sezonu czas oczekiwania wynosił nawet ponad miesiąc! Teraz, kiedy sezon już się kończy, sytuacja wróciła do normy, dlatego warto już dziś umówić się na wizytę w najbliższym renomowanym serwisie rowerowym, który profesjonalnie zadba o Twój sprzęt.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
30.46 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro