Powszechny spis rolny 2020 - kiedy, jak i kogo obejmie?

W 2020 roku planowane jest przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego. Ostatni taki spis został zrealizowany w 2010 i - w odróżnieniu od poprzednich - zamykał się wyłącznie w formularzu elektronicznym, wspomaganym przez badania oparte na metodach CAII i CATI. Czy tegoroczny spis będzie obowiązkowy? Które gospodarstwa zostaną objęte tym badaniem?
Kiedy odbędzie się Powszechny Spis Rolny 2020 i jak będzie on realizowany?
Badanie zostanie przeprowadzone na terenie całej Polski w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 roku i będzie realizowane przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak w poprzednim spisie, zostaną wykorzystane 3 sposoby pozyskiwania przez GUS wymaganych informacji. Pierwszym z nich będzie wywiad bezpośredni, przeprowadzany przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwa rolne. Kolejny to wywiad telefoniczny, przeprowadzany przez rachmistrza. Natomiast chętni gospodarze mogą wykonać samospis, którego formularz będzie dostępny na specjalnej stronie internetowej GUS-u, poświęconej spisowi rolnemu.
Dane zbierane w tegorocznym spisie rolnym będą obejmowały informacje na dzień 1 czerwca 2020.
Jakie gospodarstwa obejmie Powszechny Spis Rolny?
Badanie obejmie wszystkie gospodarstwa rolne, zarówno należące do osób fizycznych, jak i użytkowane przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej - niezależnie od tego, czy prowadzona działalność rolnicza jest działalnością podstawową, czy też drugorzędną.
Pierwsza kategoria obejmować będzie użytkowane przez osoby fizyczne gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i większej. Za gospodarstwa rolne zostaną też uznane jednostki prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub prowadzące produkcję powyżej określonych progów, mimo że powierzchnia użytków rolnych jest w nich mniejsza od 1 ha lub ich nie ma. Przypisanie zostanie uznane na podstawie wytycznych, które zostały wyszczególnione w załączniku nr 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 o powszechnym spisie rolnym w 2020 roku.
Co będzie spisywane?
Spisywana będzie wszelka działalność rolnicza, czyli działania związane z uprawą roślin, takie jak:
- uprawa zbóż, roślin oleistych i przemysłowych,
- uprawy ogrodnicze: warzywnicze, sady oraz plantacje roślin jagodowych,
a ponadto:
- szkółkarstwo,
- hodowla i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych,
- a także użytki zielone i grunty ugorowane.
Spis obejmie też chów i hodowlę zwierząt gospodarskich w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 2132). Uwzględnione zostaną też takie działy jak: zużycie nawozów mineralnych, wapna oraz nawozów naturalnych i powierzchnie, na jakich je aplikowano, liczba zabiegów środkami ochrony roślin, w tym także takimi środkami, jak regulatory zrostu - np. stosowany w uprawach zbóż antywylegacz, o którym można więcej przeczytać na stronie Syngenta.pl.
Czy spis rolny jest obowiązkowy?
Tak. Wynika to z art. 7 ustawy, a użytkownicy spisywanych w ramach spisu rolnego gospodarstw rolnych mają obowiązek podawania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.