Reklama
Reklama

Wybuch na południu Poznania? "Aż okna trzeszczały"

smugi po 2 samolotach F16, które prawdopodobnie były źródłem hałasu | fot. Kuba
smugi po 2 samolotach F16, które prawdopodobnie były źródłem hałasu | fot. Kuba

Czytelnicy informują nas o głośnym huku, który przed 13.00 można było usłyszeć m.in. w Komornikach i Plewiskach.

- Coś wiecie o wybuchach - Komorniki-Plewiska-Puszczykowo? Były dwa, aż okna trzeszczały - napisał do nas Tomasz. - Chwilę przed 13.00 godziną w Komornikach było słychać dwa razy silne uderzenia. Cały dom się zatrząsł, szyby drgały, coś jakby fala uderzeniowa. Może uda się państwu rozwikłać zagadkę czym to mogło być spowodowane - dodał kolejny. - Około 10 minut temu nad Puszczykowem było słychać dwa ogromne huki. Jeden po drugim. Były tak silne, że aż szyby w oknach i szklanki mocno zadrżały, byliśmy przerażeni. Wybiegłem, żeby zobaczyć co to było i zobaczyłem dwie linie na niebie po samolotach. Doszedłem do wniosku, że to musiały być samoloty łamiące barierę dźwięku. Już nie raz słyszałem podobny dźwięk, ale ten był tak silny i tak mocny, że podejrzewam iż mogło dojść do naruszenia regulaminu dotyczącego wysokości lotu samolotu, na której może ona pokonać barierę dźwięku - pisze Sławomir.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Z naszych ustaleń wynika, że w naszej okolicy nie doszło do żadnego wybuchu, który wymagałaby interwencji chociażby straży pożarnej. Prawdopodobnie mógł to być grom dźwiękowy spowodowany przelotem samolotu F-16. - To efekt akustyczny towarzyszący rozchodzeniu się fali uderzeniowej, występujący także po jej rozprężeniu się. Wytwarzany przez obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową, wybuch lub piorun - można przeczytać na Wikipedii.

Co ciekawe, obecnie samoloty F-16 nie stacjonują w bazie w podpoznańskich Krzesinach. Od połowy lipca są zbazowane w Łasku. Mimo to ćwiczenia z ich udziałem odbywają się w różnych regionach Polski, także nad Wielkopolską. Jak ustaliśmy w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, prawdopodobnie były to "standardowe ćwiczenia".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro