Reklama
Reklama

"Bon turystyczny" zatwierdzony, pierwsze wypłaty już w lipcu. Odrzucono poprawkę gwarantującą "żeby wszyscy byli zdrowi, piękni i bogaci"

fot. PAP/Mateusz Marek
fot. PAP/Mateusz Marek

Sejm przyjął w piątek późnym wieczorem prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym.

Gwarantuje ona, że osoby korzystające z 500 plus i dodatków opiekuńczych otrzymają bon o wartości 500 złotych, który, do końca marca 2022 roku będzie można płacić za pobyt w hotelach czy imprezy turystyczne.

Bon przyjmie formę elektroniczną i nie będzie można wymienić go na gotówkę.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniła gotowość do wypłaty świadczenia "w trzecim tygodniu lipca". Nie wykluczyła kontynuacji programu w przyszłości.

Projekt poparły niemal wszystkie ugrupowania w Sejmie, również kontrolująca Senat opozycja, można więc zakładać, że ustawa szybko przejdzie przez izbę wyższą parlamentu.

Bonu nie poparła jedynie Konfederacja. Jej posłowie sprzeciwiali się takiej formie rozdawnictwa, a Grzegorz Braun już wcześniej wyrażał swoje wątpliwości dotyczące ustawy na Twitterze. - Kolejna wrzutka z kosmosu na przedłużającej się Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - do prezydenckiego "bonu turystycznego" wprowadza się "poprawkę" potencjalnie legalizującą dowolne dysponowanie przez rząd dowolnymi sumami na dowolne inwestycje samorządów - napisał.

Parlamentarzysta Konfederacji chciał złożyć swoją poprawkę na posiedzeniu komisji, ale nie poddano jej pod głosowanie, co według niego było złamaniem regulaminu. Udało mu się to na sali plenarnej. - To poprawka helikopterowa dla pani premier, żeby mogła latać nad Polską i rozsypywać dywanowo pieniądze. W związku z tym pośpieszyłem z poprawką, która to precyzuje - mówił poseł Braun. Następnie złożył poprawkę o treści "Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni bogaci, a pani minister Emilewicz, aby miała własny helikopter do rozrzucania pieniędzy nad Polską na każde wezwanie".

Poprawkę Brauna poparło 32 posłów (9 z Konfederacji, 15 z KO, 7 z PSL-Kukiz'15 i jeden niezależny). Przeciwko było 244 osób w tym 230 parlamentarzystów PiS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro