Reklama
Reklama

Katalizatory wciąż są łakomym kąskiem dla poznańskich złodziei

fot. Czytelnik

Czasy pandemii nie oznaczają "urlopów" dla złodziei.

Od lat dość regularnie piszemy na naszych łamach o kradzieżach różnych części samochodowych. W czołówce są radia, kołpaki czy... tablice rejestracyjne, ale w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy kilka informacji o znikających katalizatorach.

Pod koniec kwietnia zgłosił się do nas czytelnik z Winograd - katalizator wycięto z jego 20-letniego opla astra. Z kolei we wtorek rano otrzymaliśmy wiadomość od mieszkańca osiedla Orła Białego.

- Złodzieje ukradli katalizator i uciekli w pośpiechu, zostawiając auto na lewarku. O sytuacji poinformował mnie znajomy, który ich dostrzegł i prawdopodobnie spłoszył - relacjonował pan Szymon. Co ciekawe, również w tym przypadku chodziło o astrę wyprodukowaną dwie dekady temu. Niestety, czytelnik nie zdecydował się na zgłoszenie sprawy policji - to błąd, a funkcjonariusze zawsze w podobnych sytuacjach podkreślają, żeby informować ich o przypadkach łamania prawa.

Powodem "popularności" katalizatorów są oczywiście pieniądze. Do ich produkcji używa się metali szlachetnych, a zakłady wyspecjalizowane w odzysku platyny, rodu czy palladu oferują za te części od kilkuset do nawet 1500 złotych.

Zabezpieczenie się przed tego typu kradzieżą jest trudne. W internecie pojawiają się porady mające uchronić przed stratą części, ale żadna metoda - o ile samochód nie stoi np. w zamykanym garażu - nie będzie w stu procentach skuteczna.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne dziś ostrzeżenie IMGW! Również dla Poznania
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro