Reklama
Reklama

Oszustwa na "artykuł o koronawirusie". Wyłudzają dane i proszą znajomych o kody BLIK

fot. policja

Niektórzy wykorzystują pandemię, by nieuczciwie zarobić.

Policjanci ostrzegają przed oszustwem na "artykuł o koronawirusie". - W dobie panującej pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fałszywych artykułów z koronawirusem w tle. Mają one na celu pozyskanie dostępu do naszego konta w serwisie społecznościowym Facebook i wyłudzenie kodów BLIK od naszych znajomych. Złośliwe domeny używane w atakach to: koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl - ostrzegają funkcjonariusze.

Jak przebiega atak? - Strona z artykułem do złudzenia przypomina stronę znanego portalu informacyjnego lub stronę policji, a na jego końcu jest materiał video. Kliknięcie w przycisk "PLAY" wymusi konieczność zalogowania się do serwisu Facebook. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. W ten sposób osoby nieupoważnione uzyskują dostęp do naszego konta, a następnie za pośrednictwem Messenger'a wysyłają do naszych znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą kodu BLIK - dodają

Jak się zabezpieczać? Przede wszystkim włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie w serwisie Facebook. Dzięki temu logowanie się do serwisu będzie możliwe nie tylko po podaniu hasła, ale też kodu z SMS wysłanego na nasz numer telefonu. Jeśli już dostaniemy prośbę od znajomego o podanie kodu BLIK, skontaktujmy się z nim telefonicznie i upewnijmy się, czy na pewno potrzebuje pieniędzy. - Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. Jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. Pamiętajcie o tym - przypominają policjanci.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro