Reklama

Od 15 grudnia Koleje Wielkopolskie wprowadzają podwyżki!

fot. Koleje Wielkopolskie / archiwum
fot. Koleje Wielkopolskie / archiwum

W najbliższą niedzielę zacznie obowiązywać nowy cennik opłat za bilety na pociągi Kolei Wielkopolskich.

Niestety, będzie drożej niż dotychczas. - Informujemy, że z dniem 15 grudnia wprowadzona zostanie zmiana do Taryfy Przewozowej (KW-TP), która będzie dotyczyć: zmiany wysokości opłat za bilety jednorazowe i okresowe, zmiany wysokości opłat oferty "Bus-Tramwaj-Kolej", zmiany wysokości opłat dodatkowych, zmiany wysokości opłat manipulacyjnych, wycofania ofert: Bilet sieciowy roczny bezimienny, Bilet Wielkopolski, Wielkopolski Bilet Weekendowy GRUPA, Rower/Bike+, a także zmiany warunków taryfowych oferty "Bus-Tramwaj-Kolej" - dodanie nowych stacji i przystanków w strefach kolejowych, miejscowości obsługiwanych przez ZTM Poznań oraz uzupełnienie oferty w strefie kolejowej F (opcjonalnie) o MPK Gniezno - czytamy w komunikacie Kolei Wielkopolskich. - Zmiana wysokości opłat podyktowana jest wzrostem cen energii elektrycznej, wzrostem cen części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych do taboru. Średni wzrost cenowy biletów jednorazowych i okresowych to 8%. Ponadto zmianie ulegnie również wysokość opłat dodatkowych oraz opłat manipulacyjnych.

Co to konkretnie oznacza dla pasażerów? Zgodnie z nową taryfą (TARYFA NORMALNA) ceny przejazdu pociągami KW wzrosną. Na przykład dziś za podróż na trasie liczącej od 16 do 20 kilometrów opłata wynosi 6,50 zł (bilet normalny). Od niedzieli będzie to 7,20 zł. Na dłuższych trasach podwyżka jest większa. Podróż na odcinku od 91 do 100 kilometrów obecnie kosztuje 19,80 zł, a od niedzieli cena wzrośnie do 21,50 zł.

Wzrosną ceny biletów okresowych. Dziś bilet tygodniowy odcinkowy imienny (tam i z powrotem) na trasie od 16 do 20 kilometrów kosztuje 61 złotych. Od niedzieli cena wzrośnie do 72 złotych (bilet normalny). Bilety odcinkowe miesięczne imienne (tam i z powrotem) na odcinku 16 - 20 kilometrów dziś kosztują 160 złotych (bilet normalny). Od niedzieli cena wzrośnie do 178 złotych.

Więcej będą też kosztować bilety BUS - TRAMWAJ - KOLEJ. Dziś bilet normalny w strefie kolejowej A i strefie ZTM A kosztuje 125 złotych. Od niedzieli cena wzrośnie do 136 złotych. Strefa kolejowa B + strefa ZTM A dziś kosztuje 174 złote. Będzie kosztować 192 złote.

To nie koniec. Więcej zapłacimy też za jazdę "na gapę". Obecnie opłata za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu to 200 złotych. Od niedzieli będzie to 225 złotych. Płacąc na miejscu - opłata od niedzieli zostanie obniżona do 60 złotych. Dziś jest obniżana do 50 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro