Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
18 5
Reklama

Fauna i flora na greckiej Krecie

REKLAMA
środa, 20.02.2019 r.
godz. 16.00
REKLAMA | środa, 20.02.2019 r., godz. 16.00
Fauna i flora na greckiej Krecie

Wyjazd na grecką wyspę może dać sposobność nie tylko do aktywnego odpoczynku, ale również przy odrobinie szczęścia można zaobserwować i uwiecznić na zdjęciach przedstawicieli ginących gatunków zwierząt, przejść się rosnącymi setki lat cyprysowymi lasami oraz pooddychać świeżym, pachnącym ziołami powietrzem.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
18°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa

Kreta – niezwykły klimat

Grecka wyspa obfituje w niezwykłe bogatą florę i faunę, co wynika z gorącego, śródziemnomorskiego klimatu. Jak czytamy na stronie biura podróży TUI:

Północne wybrzeże obfituje w plaże i jest rozwinięte turystycznie, południowa część jest bardziej dzika i mniej gwarna, natomiast w głębi lądu znajdują się tereny bardziej górzyste, z małymi wioskami. Na wyspie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Lato trwa tu najdłużej w całej Grecji – temperatura w ciągu dnia sięga powyżej 30 st. Celsjusza, a średnia dobowa w lipcu waha się miedzy 27 a 29 st. (źródło: https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/kreta).

Suche, upalne lato oraz bardzo łagodna zima obfitująca przede wszystkim w deszcze sprawiają, że rośnie tu ponad dwa tysiące różnego rodzaju roślin, krzewów oraz drzew. Na Kretę warto wybrać się na początku wiosennych miesięcy, w kwietniu i maju, kiedy to ziemia bujnie pokryta jest różnorodną roślinnością, a powietrze przesycone zapachem świeżych ziół.

Roślinność na Krecie

Jak pisał Nikos Kazantzakis w swojej książce „Grek Zorba":

– Ten kreteński krajobraz przypominał mi dobrą prozę: wypracowaną, oszczędną, wolna od zbędnych ozdobników pełną dynamizmu i powściągliwą. Jak ona wyrażał istotę rzeczy najprostszymi środkami, wolny od wszelkiej kokieterii, od najmniejszej sztuczności, po męsku surowy. Ale wśród jego ostrych kształtów można było odnaleźć nieoczekiwaną czułość i zmysłowość. W cichych dolinach upajały wonią drzewa pomarańczowe i cytrynowe a dalej w nieskończoności morza jak z niewyczerpanych źródeł emanowała poezja. Kreta, Kreta…- szeptałem z biciem serca.

Kreta to piąta co do wielkości wyspa na terenie basenu Morza Śródziemnego. Na jej południowych terenach dominują pomarańczowe i winne gaje, zaś na zachodzie flora górska ciągnie się w paśmie trzech szczytów: Gór Białych, Gór Idi oraz Gór Thriptis. Kreteńskie lasy składają się głównie z lasów dębowych, sosnowych, ale również charakterystycznych dla krajów śródziemnomorskich kasztanów oraz wiekowych cyprysów. Na samej Krecie rośnie ponad 160 roślin endemicznych, czyli tych które nie występują w żadnym innym rejonie świata, m.in. kreteńskie dzikie tulipany oraz rosnące storczyki. Każdy, kto chociaż raz odwiedził jeden z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, na pewno spotkał się z piękną Bugenwillą – również i ona jest obecna na tej greckiej wyspie (chociaż tak naprawdę pochodzi z terenów Ameryki Południowej!). W greckiej mitologii często odnoszono się do owoców mandragory – słynna roślina jest znana nie tylko z właściwości leczniczych i miłosnych, ale również psychotropowych. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować tak zwane jabłka miłości, czyli owocujący krzew.

W czasie kreteńskiej wiosny powietrze przepełnia aromat szałwii krzewiastej, ruty, lebiodki, oleandry oraz barwne zawilce. Na Krecie nie może zabraknąć drzew pomarańczy, które w czasie kwitnienia zapewniają niesamowity aromat w powietrzu, zaś w porze zbiorów można natknąć się na uliczne stragany oferujące świeżo wyciśnięty sok. Najbardziej popularne są jednak drzewa figowe – najwięcej można ich spotkać na wschodniej części wyspy. Świeżo zerwane figi są bardzo aromatyczne i smaczne, a do tego tanie. O ile widok krzewów oliwkowych może być czymś oczywistym (wszak niemal każdy kojarzy grecką oliwę z oliwek), o tyle bananowców uginających się pod ciężarem owoców może okazać się zaskakujący. Na Krecie można spotkać również daktylowce (koniecznie trzeba ich spróbować, surowe smakują całkiem inaczej niż suszona wersja) oraz liczne winnice. To właśnie dzięki charakterystycznemu podłożu, bogatemu w wulkaniczne minerały, rosną tu szczepy dające słodkie wina. Do najbardziej znanych winiarni na Krecie należą te pochodzące z rejonu Dafnes, Peza, Sitia oraz Archanes.

Jakie zwierzęta można spotkać na Krecie?

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt jest żbik kreteński (zwany również dzikim kotem kreteńskim), który żywi się szczurami, myszami oraz innymi gryzoniami, ptakami, żabami, rybami oraz małymi sarnami i jagniętami. Drugim, ważnym zwierzęciem jest zagrożony wyginięciem gatunek żółwia morskiego Karetta. To jedyne żółwie morskie, które rozmnażają się na lądzie. W związku z tym, iż składa jaja na plaży, greckie władze zarządziły specjalny program ochronny polegający na ogradzaniu plaż siatkami oraz barierkami, by zwierzęta mogły dalej się rozmnażać. Małe żółwiki po wykluciu zmierzają do wody, gdzie znajdują pożywienie w postaci gąbek, meduz, krabów, małży oraz kałamarnic i ostryg. W związku z nadmierną turystyką oraz degradacją naturalnych terenów, kolejnym gatunkiem występującym na Krecie, aczkolwiek zagrożonym na terenie całego Basenu Morza Śródziemnego, jest mniszka śródziemnomorska. Żyje od 25 do 30 lat i chociaż większość czasu spędza w wodzie, to upodobała sobie greckie jaskinie i skały wapienne, na którym lubi wypoczywać i się relaksować. Turyści mogą bardzo często napotkać jedną z dzikich kóz o nazwie Kri-Kri (która pochodzi od nowogreckiego określenia Krety, czyli Kriti) żyją głównie w Górach Białych oraz w wąwozie Samaria, jednak często błądzą, w wyniku czego można je spotkać nawet na środku ulicy (na szczęście są bardzo płochliwe i uciekają przed samochodami). Góry i wąwozy są pełne sępów gryfowych, orłów, jak i jaskółek oraz gajówek.

Czy warto jechać na Kretę? Prócz bogactwa flory i fauny turyści zachwycają się tamtejszymi plażami położonymi nad błękitnymi wodami, wioskami ukrytymi w górskich pasmach oraz greckimi potrawami, które uchodzą za jedne z najzdrowszych na świecie. Warto udać się na południowo-zachodnią, nieco surowszą stronę wyspy, aby odkryć wiele niespotykanych w naszym kraju roślin i móc cieszyć się widokiem dziko żyjących zwierząt. Na Kretę można wybrać się samemu (należy wliczyć koszty przelotu, transportu wodnego oraz lądowego) lub też zdecydować się na jedną z wycieczek biur podróży TUI.

Źródła:
• http://www.przewodniki-online.pl/grecja/kreta/flora-i-fauna.html
• http://www.crete.pl/fauna-i-flora-krety/okres-legowy-caretta-caretta.html
• http://www.roslin-menazeria.net/3045,kreta_wiosna_8211_wielki_kwitnacy_ogrod_skalny.html
• https://www.zwiedzamykrete.pl/taxonomy/term/44
• https://www.thehotel.gr/info/no/Kreta/Flora-and-fauna

Reklama