Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -4
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Centrum designu w starej drukarni

SzS
piątek, 29.02.2008 r.
godz. 09.43

W budynku starej drukarni za hotelem Sheraton ma powstać centrum designu. Zainteresowany stworzeniem ośrodka wzornictwa jest zagraniczny inwestor. W centrum możliwość pracy i rozwoju mieliby najlepsi projektanci i przedsiębiorstwa zajmujące się wzornictwem przemysłowym.

Patrząc na budynek stojący między Jowitą i hotelem Sheraton nasuwa się jedno określenie - rudera. Teraz pojawiła się szansa, że stara drukarnia odzyska blask, zacznie zdobić okolice Kaponiery i rozsławi Poznań. Właśnie w tym miejscu może powstać centrum designu. Byłoby to rewelacyjne miejsce. Nareszcie przyszedłby czas aby odmienić rolę tego budynku i po wielu latach oczekiwań nadać mu charakter. Na starych fundamentach, ale bardzo nowoczesny w środku - przekonuje wicemarszałek Wielkopolski Leszek Wojtasiak.

Takie centrum byłoby idealnym miejscem dla projektantów i przedsiębiorstw zajmujących się wzornictwem przemysłowym. Może sprawić, że w przyszłości Poznań - na wzór choćby Mediolanu - będzie dyktować trendy w światowym wzornictwie. Taka wiadomość musi cieszyć wszystkich tych, którzy nie mogli patrzeć na niszczejący zabytek i nie mogli się doczekać remontu starej drukarni. Dobrze by było, gdyby spółka zarządzająca tym obiektem znalazła najemcę, znalazła kogoś kto będzie chciał ten budynek przetworzyć. To jest bardzo ciekawy budynek, o wiele lepszy od nowych rzeczy, które wokół niego powstają i szkoda, żeby dalej marniał - mówi architekt i dziennikarz Metropolii Jakub Głaz.

Teraz wszystko zależy od pieniędzy. Jeśli uda się zgromadzić wystarczające środki, wielki design może zawitać do stolicy Wielkopolski. Potrzeba na to około 50 - 60 milionów złotych. Około pięćdziesiąt procent będą musieli wyłożyć prywatni przedsiębiorcy. Będziemy starali się pomóc by uzyskać pomoc ze środków unijnych - zapowaida wicemarszałek Wojtasiak.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Telewizja WTK inwestor już jest. W tej chwili toczą się rozmowy pomiędzy zarządcą nieruchomości a firmą, która chce stworzyć światowe centrum wzornictwa w stolicy Wielkopolski.