Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-1
Posadowo
Wieś położona na Pojezierzu Poznańskim.

Pałac neorenesansowy, w tzw. kostiumie francuskim, wybudowany w 1870 r. dla Władysława Łąckiego przez Stanisława Hebanowskiego. Parterowy budynek założony na planie prostokąta, z piętrem ukrytym w mansardowym dachu z oknami w bogato opracowanych lukarnach. W narożnikach 4 wieże. Każda z wież ma inny kształt, inaczej dostawiona jest do budynku, ma swój odrębny dach i odmienną dekorację.

W obu fasadach, środkowy dwupiętrowy ryzalit z kolumnowym portykiem dźwigającym taras, zwieńczony szczytem. W części wschodniej pałacu, mieszczącej jadalnię otwartą wielkim oknem na taras, częściowo umieszczony w półkoliście od góry zamkniętej wnęce, a dalej wysunięty na zewnątrz półkolistym występem.

We wnętrzu układ trzytraktowy. Wielki reprezentacyjny parter zawiera sień, westybul, dawną zbrojownię, salon, bibliotekę, jadalnię i kaplicę. Bogata neoklasycystyczna dekoracja stiukowa. Koncepcja kostiumu francuskiego stanowiła reakcję na antypolską politykę władz pruskich, przypominała czasy dawnej Polski za rządów króla Jana III Sobieskiego, którego portret był umieszczony w głównym pomieszczeniu pałacu - zbrojowni. Ściany zdobiły również portrety Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego i Łąckiego oraz rozwieszone i ustawione na stojakach zbiory broni oraz portrety rodzinne Łąckich.

Przy pałacu, na zach., podwórze folwarczne Stadniny Koni z hodowlą koni rasy wielkopolskiej, z budynkami z końca XIX w.

WASZE KOMENTARZE
[1]
to juz jest przeszlosc...teraz nie ma juz nic palac w rozsypce jak i cala wies!!! jestem jej mieszkancem doskonale wszystko wiem
Bylam kiedys w tym palacu z rodzicami. Wtedy nalezal on pod stanine i byl wypielegnowany razem z ogrodem. teraz przejela go pani Beata tyszkiewicz..Nie chce tu obrazac tej wspanialej aktorki ale mogleby zadbac bo to naprawde piekny palac...
po pierwsze ten pałac nie nalezy do Beaty Tyszkiewicz(aktorka). Tylko do HAliny Tyszkiewicz.
a można wejść, wjechać na teren? chciałem porobić kilka foto???
pałac należy do Hanny Tyszkiewicz a wtęp na teren parku jest zabroniony
posiadamy tu piekna szkołe dobrze zaopatrzony skep tecza i miła obsługe spory kosciółek i młodzież spotykającą sie na dworcu autobusowym i tyle powiem jest zaj*****e
o lol:)
Witam, Pałac daje rade ten kto sie boi to stoi przed bramą ale trzeba mieć jaja i wejśc do środka polecam wszystkim podróżnikom i pałaco-odwiedzaczą :D
Witam,ja i moja narzeczona chcielibysmy zrobic sobie pare fotek po ślubie do albumu na terenie pałacu.Może ktoś wie z kim mógłbym porozmawiać lub podać telefon.Dziekuje z góry.
Tyszkiewisz a nie Łęckich?
Zespół pałacowo-parkowy to dawna rezydencja rodziny Łąckich, którzy byli jej właścicielami od XVIII w. do czasu wybuchu II wojny światowej. W 1999 r. park i pałac stał się ponownie własnością prywatną potomków rodu Łąckich, państwa Hanny i Adama Tyszkiewiczów i jest obecnie niedostępny dla zwiedzających.
A ja byłam wczoraj na terenie - co prawda zakazanym - ale byłam. Powiem tak: miejsce cudowne ale b. zaniedbane, a szkoda!!! Teren prywatny!!! Mimo to weszłam i jak wcześniej przeczytałam tu , że pewna para po ślubie chciała by sobie zrobić zdjęcia to jest niesamowity pomysł - sceneria do tego jest SUPER!!! Niestety nie mam żadnych namiarów na obecnych właścicieli.
Byłam na terenie pałac. Teren i ogród imponujacy ...ale było to trochę wcześniej...
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
zarejestruj /
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
W razie problemów z dodaniem komentarza sprawdź czy Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę ciasteczek.