blog background
 
Fontanny Poznania: Paweł Cieliczko
Poznań, fontanny, studzienki, pomniki, rzeźby
metka_epoznan
Witam serdecznie na moim blogu :)
ok
48
not ok
0
liczba odsłon: 2232

Blog „Fontanny Poznania”, którego pisanie właśnie rozpoczynam ma stanowić komplementarne dopełnienie opowieści jakie od kilku miesięcy publikuję na blogu „Pomniki Poznania”. Zdecydowałem, że o poznańskich fontannach i studzienkach nie będę pisał na blogu pomnikowym, bo mimo że są one elementami małej architektury i zdobią miasto – podobnie jak pomniki – to jednak ich powstaniu towarzyszyły zupełnie odmienne okoliczności. Fontanny nie miały nikogo ani niczego upamiętniać.

Istotą pojawienia się w przestrzeni miejskiej jakiegokolwiek monumentu, obelisku a nawet tablicy, była wola upamiętnienia ważnego człowieka, wydarzenia, idei, organizacji. Sama nazwa pomnik pochodzi przecież od słowiańskiego słowa „pomnić” czyli zapamiętać. Pomniki z założenia nie mają żadnej funkcji utylitarnej, do niczego nie służą, a często są wręcz „antyutylitarne” i zwyczajnie „przeszkadzają” zmuszając przechodniów do nadkładania drogi, a służbom związanym z utrzymaniem czystości czy zieleni miejskiej utrudniają pracę, np. przy pielęgnacji trawników i skwerów. Nawet aspekt artystyczny, ma w ich przypadku drugorzędne znaczenie i zawsze ustąpić musi przed ideą, którą upamiętniać ma monument, w Poznaniu mamy tego liczne przykłady.

Zupełnie inaczej rzecz się ma ze studzienkami i fontannami miejskimi. Ich początki sięgają czasów starożytnych, a od zarania tworzono je jako obiekty służące ludziom. Tak było zarówno w przypadku tych, budowanych na publicznych placach, jak również tych, które stawiane były na prywatnych posesjach. Ich głównym zadaniem było dostarczanie wody mieszkańcom. Od studzienek oczekiwano także ergonomicznego wykonania, by wygodnie się z nich korzystało. Dopiero na trzecim miejscu stawiano walory estetyczne czy artystyczne. Z czasem studzienki i fontanny zupełnie straciły znaczenie użytkowe. 

Nie inaczej toczyły się dzieje poznańskich studzienek i fontann. Zadaniem pierwszych, które zbudowano na terenie średniowiecznego rynku miejskiego było dostarczenie wody mieszkańcom. Ta funkcja miała dominujące znaczenie bardzo długo, bo aż do połowy XIX wieku, czego widomym przejawem było ufundowanie przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego kilku ozdobnych studzienek, które służyły do czerpania czystej wody spływającej do miasta drewnianym wodociągiem ze wzgórz winiarskich.

Studzienki znajdujące się na poznańskim rynku, stały się pierwszymi, które przekształcono w fontanny, ozdabiając je drewnianymi rzeźbami zwierząt, a potem antycznych bóstw. Od XIX wieku każda nowopowstająca fontanna była przede wszystkim elementem małej architektury, mającej na celu podniesienie jakości estetycznej przestrzeni miejskiej. Z biegiem lat ta tendencja się zmieniła, a fontanny stały się bardziej projektami inżynierskimi niż artystycznymi, mniejsze znaczenie miała dla nich wyrzeźbione w drewnie, wykute w kamieniu czy odlane w spiżu rzeźby, a coraz większe woda, jej kształtowanie oraz gra świateł. 

O tym jak powstały i jak zmieniały się poznańskie fontanny będę pisał na tym blogu.

Zapraszam do lektury. 

                                                                             Paweł Cieliczko 

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
FONTANNY POZNANIA
fontannypoznania.epoznan.pl
RSSsend_message
Paweł Cieliczko – magister historii, doktor literaturoznawstwa, pomysłodawca pierwszego literackiego bedekera po Poznaniu, twórca i redaktor „Poznańskiego Przewodnika Literackiego” – internetowego informatora o wielkopolskim życiu literackim, założyciel Fundacji Kochania Poznania, autor opowiadań kryminalnych retro rozgrywających się w mieście nad Wartą, inicjator stworzenia szlaków kulturowych „Poznańskie legendy” oraz „Kryminalny Poznań”. Obecnie pracuje nad serią książek, w których zamierza udowodnić, że Poznań jest najbardziej romantycznym polskim miastem.
POLECANE STRONY
www.poznanskielegendy.pl
www.pomnikipoznania.pl
www.poznanski.przewodnikliteracki...
ARCHIWUM WPISÓW
Fontanna Wolności (15 lut 2017)
Fontanna w Zielonych Ogródkach (20 lip 2016)
Fontanna Pegaza (22 cze 2016)
Fontanna Lwów (4 cze 2016)
Fontanna Felderhoffa (20 maj 2016)
Fontanna Fryderyka III (16 maj 2016)
Studnia Kronthala (Fontanna Lederera, Fontanna z delfinami) (4 maj 2016)
Fontanna Perseusza (25 kwi 2016)
Studzienka Taschnera (11 kwi 2016)
Studzienka Madonny Sykstyńskiej (2 kwi 2016)
Studzienka Higei (24 mar 2016)
Studzienka Bamberki (17 mar 2016)
Fontanna Marsa (8 mar 2016)
Fontanna Neptuna (2 mar 2016)
Fontanna Apolla (23 lut 2016)
Fontanna Prozerpiny (17 lut 2016)
Fontanny na Starym Rynku (13 lut 2016)
Pomnik św. Jana Nepomucena (10 lut 2016)
Czy znacie jakieś fontanny i studzienki w Poznaniu? (8 lut 2016)
Witam serdecznie na moim blogu :) (7 lut 2016)