blog background
 
kokojumbo: Pieskim okiem
poznań, polska, polityka, studenci, uniwersytet, felieton, ciekawostki, wydarzenia
metka_epoznan
Destrukcja cywilizacji chrześcijańskiej - Wywiad z Markiem Jurkiem
ok
8
not ok
23
liczba odsłon: 820

Najbardziej konsekwentny w swoich poglądach polityk, były poseł i marszałek sejmu. Obecnie prezes chrześcijańsko-konserwatywnej partii Prawica Rzeczpospolitej. Rozmowa z Markiem Jurkiem o jego konsekwencji, destrukcji chrześcijaństwa i nie tylko.

Koko Jumbo: Co to dla Pana znaczy „silna Polska” i „cywilizacja życia”?

Marek Jurek: Silna Polska to Polska, która jest w stanie kształtować swoje otoczenie międzynarodowe i świat w którym żyjemy. Żeby te podstawowe problemy od których zależymy, jak bezpośrednie dopłaty dla rolników, po te wielkie, jak regulacje edukacyjne Światowej Organizacji Zdrowia, były kształtowane przez Polskę. Nie powinniśmy w tych sprawach być przedmiotem. Krótko mówiąc, nasz kraj jako największy w środkowej Europie i jeden z sześciu największych w Unii, musi wpływać na świat otaczający go. W XXI wieku polityka państwa w ogromnym stopniu polega, nie na konkurencyjnym uzyskiwaniu przewagi nad innymi, ale na wpływaniu na otoczenie międzynarodowe i kształtowaniu cywilizacji.

Cywilizacja życia, to podstawa na którą wskazał Jan Paweł II. Już Arystoteles wiedział, że społeczeństwo przede wszystkim musi chronić życie swoich członków. To powinna być podstawa działania państwa. Niestety, dzisiaj prawo do życia w wielu wymiarach jest kwestionowane. Począwszy od funkcji rodziny, która to życie przekazuje. A teoria gender sugeruje, że to sprawa kulturowa i w gruncie rzeczy nie musimy tego robić. Przez życie nienarodzonych, po życie ludzi starszych. Jeżeli mamy być społeczeństwem cywilizowanym, nastawionym na przekazywanie życia i kultury, musimy być państwem cywilizacji życia!

Wiara czy konstytucja, co jest dla Pana ważniejsze?

Konstytucja z czegoś powstaje, ona reguluje zasady w oparciu o które prowadzimy nasze życie. Sama odwołuje się do konstytucji wcześniejszych. I religia i konstytucja są dla mnie równie ważne.


Marek Jurek na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Co sprawia, że daje Pan sobie prawo do decydowania o najbardziej intymnych kwestiach dotyczących życia innych ludzi, jak in vitro, aborcja, eutanazja a równocześnie, brak referendum w sprawie sześciolatków jest dla Pana daleko idącą ingerencją państwa w życie obywatela?

Te sprawy o których Pan mówi, to właśnie rzeczy głęboko wpływające na wielu ludzi, nie tylko jednostkę. I możemy na nie wpływać tylko w ten sposób, by jedna osoba nie krzywdziła innych.

Przyzna Pan jednak, że to, czy sześciolatki pójdą do szkół czy nie, jest mniejszą ingerencją, niż intymne sprawy każdego z nas?

Szkoła jest instytucją publiczną, jest materią życia publicznego. Życie dziecka nienarodzonego nie jest własnością publiczną. Społeczeństwo nie może decydować o życiu swoich członków, tylko musi je chronić! A o szkołach decydować może.

Nie myślał Pan nigdy o tym, że to powinna być decyzja jednostki, na przykład w wypadku eutanazji, staruszki chorującej na raka?

W wypadku eutanazji to jest kwestia tego, czy powinniśmy zgadzać się na zabijanie jednej osoby przez drugą. Dziś, polskie prawo oparte jest na paradygmacie solidarności. Człowiek nieudzielający pomocy samobójcy, którego mógłby uratować popełnia przestępstwo. Wprowadzenie u nas prawa eutanazyjnego, to przewrót społeczny o konsekwencjach znacznie dalej idących, niż wyobrażają to sobie nawet zwolennicy eutanazji. Od sytuacji, w której policjant powinien zatrzymać człowieka nieratującego topielca, dochodzimy do sytuacji, w której musiałby bronić topielca, aby ten w spokoju mógł się utopić. To! Jest tak naprawdę rozpad społeczeństwa. Musimy zdawać sobie sprawę, jak wielki wybór dokonuje się właśnie z naszym udziałem.

Nie wyobrażam sobie, nie zapytać w tym momencie, czy jest Pan zwolennikiem kary śmierci?

Kara śmierci jest wykluczona przez Europejską Konwencję Praw Człowieka…

Pytam o Pana zdanie.

Ja nie postuluje rewizji. To nie jest sprawa, która powinna być przedmiotem polskiej polityki. Bardzo źle, że ratyfikowaliśmy protokół wileński, wykluczający karę śmierci w czasie wojny. To zupełnie za daleko idące. Taki instrument obrony ludzi podczas wojny, może być konieczny. Natomiast, w wypadku zwykłego prawa karnego, nie uważam by dzisiaj Polska powinna rewidować umowy międzynarodowe dotyczące tego tematu.

Załóżmy hipotetycznie, że Marek Jurek dojdzie do władzy - co będzie z ludźmi, którzy się z Panem nie zgadzają, będzie dla nich miejsce w tym kraju?

Żyjemy w społeczeństwie, w którym straszono nas, że kiedy zostanie wprowadzone prawo do życia, to dojdzie do wielkiego dramatu. Ja myślę, że my bardzo często przeżywam, to co opisał w micie o jaskini Platon. Ludzi straszy się rzeczami, których nie znają. Przedstawia się jakieś cienie i strachy. Fikcyjny opis zamiast rzeczywistości. A tak naprawdę, to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym życie jest chronione zyskuje coraz większą akceptację. To jest akceptacja większości ale stale rosnąca.

Pisze Pan na portalu idziemy.pl w tekście Wszystko co ważne „Świat chrześcijański rodził się pośród wielkiego ucisku, ale z radością Ducha Świętego. Z radością – bo mógł się cieszyć z Dobrej Wiadomości, mając pewność, że ta wiadomość jest prawdą”. Ks. Boniecki na jednym ze spotkań mówił nam, że boi się tych, którzy nie mają wątpliwości.

Człowiek stale powinien zmagać się z wątpliwościami. Dla mnie, najbardziej przerażające jest to, że my dzisiaj żyjemy w kulturze ludzkiego subiektywizmu. Pewności, że każdy ma swoją prawdę. Prawda to jest coś, o co człowiek powinien wewnętrznie walczyć. Prawda powinna być otwarta na pytania. I dlatego ja uważam, że zawsze warto rozmawiać. Nawet z ludźmi, z którymi całkowicie się nie zgadzamy, bo to może być przydatne albo im, albo nam. Być może istnieje jakiś fragment rzeczywistości, z istnienia którego nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy. Ale to nie ma nic wspólnego z prawdami podstawowymi, których powinniśmy być pewni. Na przykład to, że powinniśmy się nawzajem szanować.

Mówiąc o Panu zawsze podkreślana jest jedna cecha – konsekwencja. Spróbuję obalić ten mit. Był Pan przeciwnikiem referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jednak w 2009 roku ubiegał się o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jeżeli Europa ma być naprawdę wspólnotą, to musi zdawać sobie sprawę, że żyją tu miliony ludzi wierzących w Boga, dekalog i ewangelie. A nie tylko ci, zgadzający się na destrukcje cywilizacji chrześcijańskiej. W Unii są państwa, które przyjęły wspólną walutę. Ale są też takie, jak Wielka Brytania, Dania, czy nawet Czechy. One chcą stale lub czasowo zachować swoją walutę. W Europie są kraje dla których problemy geopolityczne, to to, co się dzieje po drugiej stronie morza śródziemnego w Afryce północnej. Taki problem ma Francja. Ale jest też Polska i Litwa, gdzie kluczowym problemem, jest bezpieczeństwo wschodniej granicy. Europa, to jest ta mniejszość, która głosowała za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz ta większość, która była przeciwna lub w ogóle nie zagłosowała. I Parlament Europejski musi być dla wszystkich.

Czy uda mi się namówić Pana by zdradził, w jakich wyborach chciałby wystartować w najbliższych latach?

W takich, w jakich wystawi mnie Prawica Rzeczpospolitej, której jestem prezesem.

I Prezes jeszcze nie wie, w jakich wyborach wystartuje?

Zadecydujemy o tym wszyscy wspólnie w naszym gronie. Jestem gotów wystartować wszędzie tam gdzie będę potrzebny.

PS. Piosenka ukazała się na płycie z 1969. Przypadek… nie sądzę Breakout „Po drugiej stronie tęczy”. 

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
KOKOJUMBO
kokojumbo.epoznan.pl
RSSsend_message
głos kundla szaraka, w hałasie dzisiejszego świata.
ARCHIWUM WPISÓW
Bóg, honor, podsłuchy (21 cze 2014)
Jestem debilem ekonomicznym (14 cze 2014)
Koniec studenckiego seksu ! Czyli rozmowa z seksuologiem Zbigniewem Izdebskim (11 cze 2014)
Butem w morde ! (4 cze 2014)
Marysio Królowo Polsky! (30 maj 2014)
Morderstwo, prostytucja i transwestyci w centrum Poznania ! ! ! (14 kwi 2014)
Egzorcyzmy Jarosława K. (12 kwi 2014)
Wolność to być sobą ! Wywiad z Andżeliką Borys (22 mar 2014)
Wiedźmin – czyli recenzja Kamieni na szaniec (9 mar 2014)
Raus, raus Protasiewicz ! (5 mar 2014)
Prawicowi są nieudacznikami ! (28 lut 2014)
Chcesz dostać w ryj ?! (29 sty 2014)
Poznański kazachstan - wiwiad z przyszłą Miss Egzotica o braku tolerancji w Poznaniu ! (25 sty 2014)
Polska siatkówka jest do bani ! (22 sty 2014)
Od Poczobuta do bohatera - rozmowa z Andrzejem Poczobutem ! (18 sty 2014)
Słoiki Owsiaka (15 sty 2014)
Koniec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ! ! ! (10 sty 2014)
Dupa rządzi światem (4 gru 2013)
Katecheza – czyli przypowieść o tym jak Być i Mieć (22 lis 2013)
Destrukcja cywilizacji chrześcijańskiej - Wywiad z Markiem Jurkiem (20 lis 2013)
Make rogal not war - najpiękniejsze hasło w Polsce (16 lis 2013)
Nie rzucą ziemi, skąd ich smród ! (9 lis 2013)
Pol(e)and, kraj biegunów – czyli rozmowa z podróżnikiem Markiem Kamińskim (6 lis 2013)
Cukierek albo psikus mała k… - Tylko dla dorosłych ! ! ! (31 paź 2013)
S*** na Wojewódzkiego, R***** Owsiaka! (23 paź 2013)
Hipisi atakują! Wywiad z Jerzym Jernasem twórcą Wyścigu Jaszczurów (19 paź 2013)
Cegła w ziemniakach (16 paź 2013)
Kefir czy żurek? Czyli wywiad z Marcinem Mellerem (11 paź 2013)
Małpy uciekły z ZOO! (4 paź 2013)
Cień Lecha, Jezus w gębie (31 sie 2013)
Wojna polsko-meksykańska pod flagą wstydo-chamową (24 sie 2013)
Woda urzędowa (16 sie 2013)
My dzieci PW (9 sie 2013)
Matka Turczynka od pieluch (29 cze 2013)
Potwór - czyli państwem zarządzanie (14 cze 2013)
Torty i potwory (7 cze 2013)
100 tyś. facetów w jednej kobiecie (31 maj 2013)
Bo do poloneza trzeba dwojga, czy ten świat homofobem jest? (17 maj 2013)
Mięso po Grillu (11 maj 2013)
Biedni, bierni, zacofani w rodzinie zakochani (3 maj 2013)
Uśmiechnij się (26 kwi 2013)
Po prostu Życie (19 kwi 2013)
Ślepy i głuchy (12 kwi 2013)
Duma polaka (sic!) (5 kwi 2013)
Zmartwychwstanie (29 mar 2013)
Papież ch**, sałatki szkoda (22 mar 2013)
Prawdziwa twarz porno (15 mar 2013)
Sztuka wysoka nie zejdzie do rynsztoka (8 mar 2013)
Plaga plagiatów (1 mar 2013)
Koniokrady (22 lut 2013)
Viva la zawodówka! (1 lut 2013)
Tępe słupy (25 sty 2013)
Rektor nie krowa, każdemu dać nie musi (18 sty 2013)
Federalizm, w górę ręce kto jest z nami ! (11 sty 2013)
Coś się kończy, coś się zaczyna (3 sty 2013)
Opowieść wigilijna (20 gru 2012)
Sen o Victorii (13 gru 2012)
Tajemnica porannych morderstw (6 gru 2012)
Król Janusz Korwin I Mikke (29 lis 2012)
Seksmisja (22 lis 2012)
Wojciechowska na Malcie (15 lis 2012)
Zdjęcie: jovanka