blog background
 
ardant: Aranżacje oświetleniowe w Twoim domu - lampy i żyrandole
lampy, żyrandole, oświetlenie
metka_epoznan
Lampy odpowiednie do czytania – oświetlenie, które ochroni Twój wzrok
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 68

Jesteś miłośnikiem czytania i każdą wolną chwilę spędzasz z książką w dłoni? Doskonale, tylko czy pamiętasz o tym, aby odpowiednio się do tego przygotować? Owszem, czytanie również wymaga przygotowania. Chodzi o odpowiednie miejsce, w którym lektura będzie niezakłócaną przyjemnością, nie tylko dla umysłu, ale też dla ciała. Odpowiedni fotel i przede wszystkim odpowiednie oświetlenie to podstawa, o której nie wolno zapominać. Jak zaaranżować kącik do czytania?


Miejsce ma znaczenie

Zanim przejdziemy do najważniejszego punktu, czyli odpowiedniego oświetlenia, krótko nakreślimy kilka innych elementów, na które również warto zwrócić uwagę. To w jakim miejscu przygotujesz sobie swój kącik czytelnika jest bardzo ważne. Czytanie wymaga skupienia, dlatego wybieraj spokojne, ciche miejsca, z dala od domowego centrum i ciągów komunikacyjnych, w których co chwilę ktoś będzie Ci przeszkadzał.

Wygoda

Nie chodzi tylko o to, by było przyjemnie. Owszem to ma znaczenie, ale tutaj chodzi głównie o bezpieczeństwo kręgosłupa. Kilka godzin spędzonych nad książką może mocno go nadwyrężyć, dlatego tak ważne jest, by czytać w wygodnej pozycji. Pomyśl o dobrym fotelu z zagłówkiem, może warto pomyśleć też nad podnóżkiem. Jeśli rzeczywiście dużo czasu spędzasz czytając, jest to inwestycja, która się opłaca.

Oświetlenie - lampy stołowe, kinkiety, reflektory

Najważniejszy punkt, którego nie można pominąć. Odpowiednio dobrane oświetlenie to podstawa w miejscu zaaranżowanym do czytania. Przy złym świetle narażamy się na szybkie zmęczenie, to także ryzyko pojawienia się wad wzroku. Podczas długiej lektury przy słabym świetle może pojawić się także nieprzyjemny ból głowy. Na szczęście w łatwy sposób można tego uniknąć, wystarczy zamontować odpowiednie oświetlenie by bez przeszkód czytać przez długi czas. Jakie lampy wybrać?


Ważny jest przede wszystkim rodzaj rzucanego przez nie światła. Oczywiście najlepiej byłoby czytać przy świetle dziennym, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej wolną chwilę można znaleźć dopiero wieczorem, kiedy wszystkie inne obowiązki są już za nami. Kolor sztucznego światła do czytania powinien być jak najbardziej zbliżony do światła dziennego. Należy wybrać neutralną barwę lub lekko wpadającą w zimne tony. Nie bez znaczenia jest też natężenie światła. Nie jest prawdą, że im jaśniej tym lepiej. Pomieszczenie można prześwietlić, co również nie jest dobre dla wzroku. Za jasna żarówka skierowana na książkę będzie przeszkadzała w czytaniu. Najlepiej wybrać żarówki o natężeniu od 40W do 60W.

Wygodnym rozwiązaniem do czytania jest zamontowanie nad fotelem czy kanapą kinkietu ze źródłem światła skierowanym ku dołowi. Na przykład nowoczesny kinkiet LED Ardant. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest też zamontowanie kinkietu z ruchomym ramieniem, który można dokładnie skierować na czytaną książkę. Takie modele jak Job czy Arigato sprawdzają się nie tylko w miejscach do czytania, ale także w domowych gabinetach – zamontowane nad biurkami. Aktualnie na Ardant.pl można znaleźć sporo minimalistycznych kinkietów do czytania, na przykład nowoczesny kinkiet Digit LED, który nieużywany można schować w ścianie.


Decydując się na kinkiet, należy pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie na stałe. Jeśli lubisz częste zmiany we wnętrzu, lepiej postawić na bardziej mobilne rozwiązanie, na przykład typową lampę podłogową lub lampę stołową. Tutaj również należy wybrać modele, które źródła światła mają skierowane ku dołowi. Lampy takie, jak Vanila lub Pure doskonale sprawdzą się podczas czytania, a dodatkowo w każdej chwili bez problemu można je przestawić.

Niezależnie od tego, na jaką lampę się zdecydujesz, jej światło powinno dokładnie oświetlić całą stronę czytanej książki. Nie może pozostawiać zacienionych miejsc. Najlepiej, jeśli lampa ustawiona jest lekko z boku, lekko za Tobą, tak by ciałem nie zasłaniać padającego światła.

Nie można zapominać również o oświetleniu centralnym. Chodzi o to, by całe pomieszczenie było lekko rozświetlone, dzięki temu wzrok nie musi skupiać się wyłącznie na jednej wiązce światła i nie męczy się tak szybko.


Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka przedstawionych przez nas punktów, z pewnością czytanie będzie czystą przyjemnością. 

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Natalia Cofta