blog background
 
ignac11: astmatycy
astmatycy
metka_epoznan
Jaki inhalator na astmę wybrać?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 79

Astma oskrzelowa to choroba obturbacyjna płuc, która wymaga stosowania leków w postaci inhalacji. W życiu każdej osoby chorującej ważną rolę gra inhalator – najczęściej działający pod ciśnieniem lub proszkowy. Czym różnią się te dwa rodzaje inhalatorów i jak działają?

Inhalator proszkowy

W proszku mogą występować zarówno leki rozkurczowe, jak i przeciwzapalne. Większość chorych używa inhalatorów proszkowych do podawania leków rozkurczających oskrzela. To także dobra alternatywa popularnych inhalatorów pod ciśnieniem dla tych pacjentów, którzy nie tolerują gazów nośnikowych lub miewają problem ze skoordynowaniem wciśnięcia inhalatora oraz wdechu. Taki inhalator na astmę może także działać z pojemnikami, w których zamknięte są pojedyncze, konkretne i zawsze takie same dawki leku, co nieco ułatwia kontrolę nad przyjmowaniem go.

Inhalacja pod ciśnieniem

Najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają wciąż inhalatory MDI, czyli pod ciśnieniem. Stosowany za ich pomocą lek ma postać substancji wymieszanej z gazem nośnikowym. Prawidłowe zastosowanie inhalatora wymaga skoordynowania momentu naciśnięcia oraz wdechu. W przeciwnym razie tylko niewielka ilość leku przedostaje się do płuc, co nie tylko obniża sprawność leczenia, ale także może wywołać pewne skutki niepożądane. Niekiedy zdarza się, że pacjenci nie są dokładnie instruowani o prawidłowym stosowaniu MDI – warto tego dopilnować lub zaopatrzyć się spejser. Inhalator na astmę ze spejserem jest łatwiejszy w użyciu. Spejser, inaczej komora inhalacyjna, znacznie ułatwia prawidłowe podanie leku i zapobiega jego osadzeniu się w jamie ustnej.

Od czego zależy wybór inhalatora?

Wybór typu inhalatora powinien zawsze być podyktowany dobrem pacjenta. Większość osób korzysta z inhalatorów pod ciśnieniem, niekoniecznie robiąc to poprawnie. Warto zastanowić się, czy przy długotrwałych problemach lepszym wyjściem nie będzie inhalator proszkowy, chociaż do podawania leków rozkurczających oskrzela. Jeśli nie, lekarz powinien polecić odpowiedni do potrzeb chorego spejser, który poprawi znacznie wydajność leczenia.

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarwesola: polecam artykuł o astmie https://www.121doc.com/pl/astma w przypadku astmy przewlekłej, ale przechodzącej łagodnie, zaleca się stosowanie krótko działających leków rozszerzających oskrzela, które zawierają na przykład salbutamol. Środek ten łagodzi objawy astmy takie jak kaszel i duszności, przy jednoczesnej minimalizacji negatywnych skutków ubocznych.
dodano: Środa, 2018.04.18 11:01
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: jovanka