blog background
 
majkel64: Na czas
auto
metka_epoznan
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?
ok
4
not ok
0
liczba odsłon: 68
Jeszcze na początku XX wieku usługi najmu samochodów w Polsce nie były szczególnie popularne, poza największymi miejskimi ośrodkami jak Poznań, Kraków czy Warszawa. Pierwszym i najbardziej oczywistym impulsem do rozwoju tej branży były pojawiające się i rozrastające lotniska – pasażerowie bardzo często korzystają właśnie z możliwości wynajęcia samochodu na kilka do kilkudziesięciu godzin. Dzisiaj auto wypożyczyć można praktycznie pod każdym adresem, a dzięki dużej konkurencji na rynku, klienci mogą liczyć na coraz to atrakcyjniejsze ceny i lepsze warunki umowy.

Podstawowe uwarunkowania najmu samochodu
Oczywiście każda firma zastrzega sobie różne rozwiązania handlowe i finansowe przy budowaniu oferty. Rynek został jednak skonsolidowany przez kilka największych, sieciowych wypożyczalni samochodów – dzięki temu klient ma pewność, że współpraca z podmiotem o krajowym czy międzynarodowym zasięgu przebiegnie bez zarzutu.

Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem dla niejednego klienta, jest oczywiście cena. Tutaj zakres cen może być niesamowicie zróżnicowany, a na ostateczny koszt jednej doby jazdy takim samochodem wpływ mają takie czynniki, jak chociażby:

 1. ilość pasażerów – auta pięciodrzwiowe są zauważalnie droższe od aut trzydrzwiowych
 2. rocznik – samochody przeznaczone pod wynajem są zazwyczaj bardzo młodymi autami, jednak za najnowsze roczniki również płaci się dodatkowo
 3. marka – także ma znaczenie, chociaż ostatecznie to model auta decyduje, gdyż niektóre modele są znane, popularne i lubiane, natomiast inne nie mają najlepszej reputacji wśród kierowców
 4. rodzaj silnika – auta mocniejsze, z większym silnikiem, kosztują przeważnie więcej, ale również innowacyjne samochody z napędami hybrydowymi lub silnikami elektrycznymi, także niejednokrotnie kosztują więcej
 5. miasto – ośrodek czy punkt, w którym auto jest wypożyczane, lub do którego wynajmujący będzie chciał auto odstawić, także może determinować pewne różnice w cenie
 6. warunki ubezpieczeniowe – przeważnie w cenie wynajmu samochodu wliczone jest podstawowe ubezpieczenie, chociażby AC, ale niektóre firmy mogą także oferować różne pakiety ubezpieczeniowe.

Funkcje dodatkowe i możliwości
Oczywiście właściciele wypożyczalni samochodowej Auto na Czas doskonale rozumieją potrzeby współczesnych kierowców. Często auto wynajmują biznesmeni w podróży, dlatego w standardzie takiego auta znajdować powinny się:

 1. klimatyzacja
 2. nawigacja
 3. uchwyt do wieszania koszul
 4. automatycznie sterowane lusterka
 5. immobiliser
 6. podgrzewane siedzenia
 7. uchwyt na kubek.

Za niektóre z tych funkcji – zwłaszcza jak nawigacja czy klimatyzacja – również zapłacić trzeba dodatkowo. Miłośnicy automatycznej skrzyni biegów również mogą liczyć na to, że w ofercie większości wypożyczalni znajdują się również auta wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Osoby decydujące się na wynajem auta w celach bardziej turystycznych, na więcej dni, z pewnością wyżej cenić będą sobie wygodę. Możliwość zamontowania fotelika samochodowego istnieje w zasadzie w każdym modelu auta z pasami bezpieczeństwa. Dodatkowo, jeśli samochód wyposażony jest w isofix, możliwe jest zamontowane na tylnej kanapie odpowiedniej bazy pod fotelik dziecięcy, dzięki czemu podróż rodzinna wynajmowany autem może być wygodna i bezpieczna jednocześnie.

W gąszczu opłat
Za wynajem niektóre firmy oczekują zdecydowanie większego wynagrodzenia, ale skutecznie ukrywają niektóre dodatkowe opłaty i koszty, aby nie były one od razu widoczne dla zamawiającego. Jedną z podstawowych opłat dodatkowych jest możliwość pozostawienia auta w innej wypożyczalni, niż ta, z której autem wyjeżdżaliśmy. Ma to kolosalne znaczenie w turystyce, gdzie często klient nie chce wracać kilkaset kilometrów do punktu początkowego, gdyż ma zaplanowaną ciągłą trasę z metą w zupełnie innym kraju. W takiej sytuacji warto korzystać z międzynarodowych, renomowanych wypożyczalni, które posiadają swoje punkty i parkingi nie tylko w jednym państwie.

Dodatkową, ciekawą opcją do rozważenia w przypadku podróży rodzinnych czy turystycznych, jest możliwość dopisania dodatkowego kierowcy. Z początku umowy na wynajem aut konstruowane były bowiem w taki sposób, że tylko i wyłącznie wynajmujący mógł prowadzić taki samochód. Odstąpienie kierownicy komukolwiek z pasażerów, zwłaszcza w sytuacji ubezpieczeniowej, było bardzo kosztowne i bezprawne. Obecnie standardem jest wskazywanie jeszcze na etapie podpisywania umowy drugiego kierowcy do pełnoprawnego prowadzenia auta.
WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Piotr "Tiggy" Pasała