blog background
 
FastServ: Mechanika Pojazdowa
Mechanik samochodowy. Motoryzacja warta Poznania.
metka_epoznan
Metody na zmniejszenie spalania
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 30

Najprościej jest rzecz jasna nie mieć zbyt dużego auta, czyli nie kombinować z rozmiarami i mieć lekką stopę, czyli nie wkręcać autka na te wyższe obroty. Bardzo ważnym jest też i to by samochód miał dobrą masę i by był aerodynamiczny. To są rzecz jasna podstawy, jeśli chodzi o zaoszczędzenie na paliwie i na częściach zamiennych. Mowa tu o tym, że jazda ekonomiczna to mniej gwałtownych startów i mniej gwałtownych hamowań, czyli oszczędzanie na hamulcach i na oponach które mają lżejsze życie. Istnieją też dodatki które poprawiają właściwości auta.

Jednym z nich jest folia którą pokrywa się maskę, lusterka i dach. Ta odmiana może się spodobać niemal każdemu, bo ta folia do naklejania na karoserię ma też atrakcyjny wygląd. Kluczowe znaczenie ma też używanie klimatyzacji, która jest mniejszym obciążeniem dla auta od otwartej szyby. Mowa tu o przepływie powietrza, które nieznacznie spowalnia samochód wtedy kiedy szyby nie są zasunięte. Opór ten powoduje zwiększenie spalania, a działająca klimatyzacja to w tym przypadku mniejsze obciążenie.

Istnieją też metody nie do końca legalne, które dają rzecz jasna pozytywne rezultaty, ale użycie ich w dość wielu krajach świata jest niezgodne z prawem. Samo paliwo może być też w wielu przypadkach wybawieniem jeśli chodzi o zmniejszenie wydatków na paliwa takie jak benzyna. Na rynku istnieje wiele dodatków do paliw, które polepszają jego właściwości, czyli czynią je mniej podatnym na zamarzanie i sprawiają też że paliwo się lepiej spala. Bardzo istotnymi są też dodatki oczyszczające silnik ze szkodliwych substancji. Ich użycie to zdaniem niektórych taki niewidoczny tuning dzięki któremu do silnika powraca moc którą miał w początku okresu eksploatacji. Dzięki temu oczyszczeniu silnik działa też znacznie płynniej, bo brakuje tego brudu który się w nim odkładał przez lata. Dlatego reaguje tak jak nowy.

Lecz jedną z najlepszych metod jeśli chodzi o zaoszczędzenie paliwa jest zakup samochodu hybrydowego, bo auta hybrydowe mają to coś czego nie ma zwyczajne auto z silnikiem spalinowym. Chodzi tu konkretnie o to, że wolnossący silnik spalinowy współpracuje w ich przypadku z długowiecznym silnikiem elektrycznym. W tym duecie silnik spalinowy odgrywa kluczową rolę, ale przy każdym starcie autu pomaga silnik elektryczny, który w warunkach miejskich lub gdy szuka się miejsca na parkingu wykonuje większość lub całą robotę. No a to szukanie miejsca na parkingu w przypadku auta z silnikiem spalinowym jest mało ekonomiczne, bo to poruszanie się z minimalną prędkością jest mało ekonomiczne. Nawet w przypadku auta miejskiego jazda taka bardzo wolna jazda to spalanie kilkunastu litrów paliwa na setkę. Dlatego hybryda jest w tego typu przypadkach autem genialnym i z tego samego powodu auta hybrydowe często robią jako taksówki.

Wszystkie opisane metody to jedynie luźne dywagacje.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Marek Barankiewicz