Pogoda jutro Pogoda Poznań
2012

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Nawet pięć lat więzienia za cofanie licznika w samochodzie. Sejm uchwalił nowe prawo
BS | aktualizacja: Wtorek, 3 2019 roku, godzina 19: 2

Sejm przyjął nowelizację kodeksu drogowego i karnego. Nowelizacja wprowadza odpowiedzialność karną za fałszowanie wskazań licznika samochodowego.

Nawet pięć lat więzienia za cofanie licznika w samochodzie. Sejm uchwalił nowe prawo
Andreas Schmidt/wikimedia/cc-by-sa-30

O nowelizacji przepisów poinformowała Rzeczpospolita. Przyjęte zmiany zakładają, że przy okazji kontroli drogowej funkcjonariusz będzie sprawdzał stan licznika, a dane będą przekazywane do bazy CEPiK - Zmiany mają za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza w pojeździe mechanicznym. Dziś jest on bezkarny. Niektóre warsztaty wręcz oferują taką „usługę" - tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowe przepisy.

Według nowych przepisów za zmianę wskazań licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, bezprawną wymianę licznika będzie groziła kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, a za oszustwo będzie odpowiadał zarówno zleceniodawca jak i wykonawca. Rzeczpospolita wyjaśnia, że podobne przepisy od dawna funkcjonują w Europie Zachodniej.

Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat.