Pogoda jutro Pogoda Poznań
173

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Na 100 mężczyzn w Poznaniu przypada 114 kobiet
j | aktualizacja: Niedziela, 3 2019 roku, godzina 10: 1

Płeć piękna stanowi więcej niż połowę mieszkańców naszego miasta. Poznanianki stanowią większość na uczelniach, pracują przede wszystkim w sektorze usługowym i żyją dłużej od poznaniaków. Z okazji Dnia Kobiet GUS przedstawił liczby związane z kobietami.

Na 100 mężczyzn w Poznaniu przypada 114 kobiet
Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum

Zgodnie z danymi GUS w mieszka 287 429 kobiet. Panie stanowią 53,4 proc. ludności miasta. Mediana ich wieku wynosi nieco ponad 43 lata - to oznacza, że dokładnie połowa kobiet ma mniej niż 43 lata, a połowa - więcej. Statystyczna poznanianka jest trochę starsza od przeciętnego poznaniaka (mediana wieku: ok. 39 lat), ale też żyje dłużej, bo ponad 82 lata, podczas gdy średnia długość życia mężczyzn wynosi prawie 76 lat – relacjonują miejscy urzędnicy.

W stolicy Wielkopolski żyje ponad 155 tys. kobiet w wieku produkcyjnym, czyli ma od 18 do 69 lat oraz ponad 43 tysiące kobiet poniżej 18 roku życia oraz 88,5 tys. seniorek w wieku 60+. Wśród najmłodszych z nich najłatwiej spotkać Julkę, Zosię lub Zuzię - od 9 lat te imiona znajdują się na czele najczęściej nadawanych dziewczynkom w Poznaniu.

Nieco więcej przedstawicielek płci pięknej uczęszcza też do poznańskich szkół – stanowią 50,1 proc. uczniów. Wyraźną większość kobiety stanowią na uczelniach - jest ich niemal 59 proc., co daje ponad 65 tysięcy studentek.

Jak zaznaczają miejscy urzędnicy kobiety stanowią też większość w poznańskim Urzędzie Miasta. UMP zatrudnia obecnie 1817 osób, w tym aż 1346 kobiet. Na 226 osób w urzędzie, które pełnią funkcje kierownicze, jest 127 kobiet. To 57,7 proc. kadry kierowniczej. To efekt m.in. wprowadzenia w życie założeń Karty Różnorodności, którą w 2016 roku podpisał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Dzięki temu Poznań - jako drugi w Polsce samorząd, po Słupsku - znalazł się w gronie 7 tysięcy firm, organizacji i instytucji z 17 krajów Europy, które aktywnie przeciwdziałają dyskryminacji i mobbingowi, tworząc przyjazne miejsca pracy – podkreślają miejscy urzędnicy.