Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
24 17
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
29°C 1015 hPa
JUTRO
pogoda
24°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
28°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Bezzałogowy samolot w służbie poznańskiej policji

SzS
czwartek, 6.12.2007 r.
godz. 14.42

Policja chce zaciągnąć do współpracy żurawie - taką nazwę nosi prototyp bezzałogowego samolotu, który powstał w laboratoriach Politechniki Poznańskiej. Zdalnie sterowana maszyna jest wyposażona w kamery do poszukiwania zaginionych osób i śledzenia przestępców.

Obecnie niebo nad Poznaniem patrolują policyjne śmigłowce. Jednak już za kilka lat ich rolę mogą przejąć bezzałogowe, zdalnie sterowane samoloty. Prototypy przygotowane przez pracowników poznańskiej Politechniki są zdalnie sterowane, wyposażone w kamery i świetnie nadają się do służby patrolowej w policji. Ma głowicę, którą można wyposażyć w rożne kamery, dalmierz laserowy  oraz wskaźnik laserowy celu, gdybyśmy chcieli jakąś bombę rzucić - mówi dr Mikołaj Sobczak, kierownik projektu Żuraw 06.

Jak na razie maszyna była testowana w Będlewie, w obecności wiceministra Spraw Wewnętrznych i oficerów z komendy głównej. Samolot, którego naukowcy z Politechniki Poznańskiej nazwali "Żuraw 06" może nie tylko pomagać w pościgach czy poszukiwaniach zaginionych osób. Z powodzeniem służy również jako wsparcie policji drogowej podczas imprez masowych, dostarczając informacji o korkach. Żuraw jest też o wiele tańszy w eksploatacji niż śmigłowiec z załogą.

Tymczasem informatyzacja polskiej policji przebiega w mniej spektakularny sposób. Od 2007 roku radiowozy oraz technicy kryminalni są wyposażani w specjalne palmtopy, które ułatwiają im pracę.  Dzięki temu informacja będzie w stanie dużo szybciej docierać do stanowisk dowodzenia, szybciej będzie można podejmować decyzje - mówi Wiesław Ciepiela z Komendy Głównej Policji. Szansą na wprowadzenie zaawansowanych technologii do codziennej pracy policji jest tzw. polska platforma bezpieczeństwa wewnętrznego - to wspólny projekt policji i ośmiu największych polskich uniwersytetów. Na zlecenie mundurowych naukowcy z całego kraju pracują już nad kilkoma projektami.  Realizowane są projekty związane z przekazem mowy i przekładem mowy na tekst pisany, z wychwytywaniem obrazu monitoringu miejskiego, wychwytywaniem osób poszukiwanych, identyfikowaniem sprawców przestępstw, wychwytywaniem zachowań przestępczych - wylicza wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki.

Bezzałogowy samolot ma zostać wprowadzony do służby w 2009 roku. Jego cena jest objęta tajemnicą. Jeśli jednak do tego czasu nie zmieni się unijne prawo, które obecnie zabrania lotów bezzałogowymi maszynami nad miastem, to policjantom nadal pozostanie chodzenie na piechotę.

Reklama