Rodzina sprawiająca "problemy sąsiedzkie" trafi do kontenera socjalnego
Choć w Poznaniu takie rozwiązanie się nie przyjęło, wprowadza je wiele gmin w całym kraju.
Kontener socjalny właśnie ustawiono w Witrogoszczy na terenie gminy Łobżenica. To pierwszy taki kontener w powiecie pilskim. Zdaniem burmistrza, jest to rozwiązanie eksperymentalne i jeśli się sprawdzi - gmina kupi kolejne takie lokale. Jak podaje portal asta24.pl, koszt ustawienia lokalu socjalnego w formie kontenera to około 60 tysięcy złotych, a więc zdecydowanie mniej niż przystosowanie do potrzeb rodziny mieszkania socjalnego. W pierwszym kontenerze ma zamieszkać 7-osobowa rodzina sprawiająca spore problemy sąsiedzkie. Lokal będzie mieć 40 metrów kwadratowych, a wymóg to 5 m2 na osobę. Lokatorzy opłacają tu jedynie media, w tym elektryczne ogrzewanie. Czynsz płaci miasto.
Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku z poznańskiego osiedla kontenerowego przy ulicy Średzkiej wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Z założenia do kontenerów trafiały osoby utrudniające życie pozostałym mieszkańcom budynków, w których zajmowały lokale. Byli to samotni mężczyźni.
Kontenery socjalne od momentu podjęcia przez miasto decyzji o ich zakupie budziły kontrowersje wśród poznaniaków. Wielokrotnie zmieniano lokalizację, w której miałoby powstać osiedle z nich złożone. Problemem byli zawsze okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcieli godzić się na sąsiedztwo "trudnych lokatorów". O to, by w Poznaniu nie powstało "getto" (bo tak nazywają osiedle anarchiści) walczył też Rozbrat i działacze społeczni. Negatywnie o pomyśle wypowiadali się przedstawiciele Fundacji Barka. Kontenery zmieniły przeznaczenie - wykorzystano je do celów kulturalnych i społecznych.
Najpopularniejsze komentarze