Reklama
Reklama

Ubywa pasażerów odprawianych na poznańskiej Ławicy

fot. Renata Winczewska

Lotnisko podało dane za lipiec. Są gorsze od tych sprzed roku.

Jak podaje Błażej Patryn, rzecznik poznańskiej Ławicy, w lipcu na lotnisku obsłużono 292 340 pasażerów. To mniej więcej 10% mniej niż w lipcu 2018 roku. Wzrost o 3% zanotowano jedynie w przypadku segmentu legacy (to linie "tradycyjne"). O 15% spadła liczba pasażerów w segmencie czarter. - Nie bez znaczenia jest fakt, iż w roku ubiegłym w segmencie czarterowym Poznań odnotował rekordowy wzrost, bo aż 66%. Tak duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym i mamy obecnie z taką korektą do czynienia - tłumaczy Patryn.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA


Spada też liczba pasażerów w segmencie low cost (tanie linie lotnicze). W stosunku do lipca 2018, w lipcu tego roku, ubyło 8% pasażerów. - W całym roku ubiegłym w segmencie LCC Poznań także odnotował rekordowy wzrost 25%. Oczywiste jest, iż także i w tym przypadku duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym. Wyniki zeszłego roku mają zatem wpływ na duże liczby tego roku. Ponadto kiedy nowe połączenia uruchamiane są w danym roku, w kolejnym może funkcjonować tylko część, a pozostała jest kasowana. Jest to naturalny ruch w ramach branży - dodaje.

Patryn przypomina, że w tym roku Wizz Air i Rynair uruchomiły z Poznania nowe regularne połączenia do Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino, Sztokholmu-Skavsta i Kawali. Wkrótce z Poznania dolecimy do Kutaisi, Birmingham, Odessy, Charkowa, Budapesztu, a także dodatkowo do Paryża Beauvais. - Pomimo zamknięcia bazy operacyjnej przez linię lotniczą Wizz Air w Poznaniu, przewoźnik będzie obsługiwał od września dwa nowe kierunki z Poznania, a w sezonie zimowym 19/20 tygodniowa liczba miejsc będzie zbliżona do oferowania z roku poprzedniego, co pokazuje, iż poznańskie lotnisko jest nadal ważnym punktem dla tej linii lotniczej.

Choć pasażerów ubyło, Ławica chwali się, że lepiej wygląda tygodniowe oferowanie przewoźników low costowych z naszego lotniska. Porównując sezon zimowy 18/19 i wkrótce rozpoczynający się 19/20 na podstawie tygodnia referencyjnego można stwierdzić, że na Ławicy przybywa kierunków (wzrost o ponad 4%) i przybywa rotacji (wzrost o ponad 8%) rok do roku.

Już na początku roku Ławica informowała, że rok 2018 był rekordowy. W rok odprawiono tu 2 476 304 pasażerów. Był to wynik o 34 procent lepszy niż z 2017 roku. Zapowiadano, że po tak dobrym roku, wyniki za rok 2019 mogą być gorsze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro