Reklama
Reklama

Ubywa pasażerów odprawianych na poznańskiej Ławicy

fot. Renata Winczewska
fot. Renata Winczewska

Lotnisko podało dane za lipiec. Są gorsze od tych sprzed roku.

Jak podaje Błażej Patryn, rzecznik poznańskiej Ławicy, w lipcu na lotnisku obsłużono 292 340 pasażerów. To mniej więcej 10% mniej niż w lipcu 2018 roku. Wzrost o 3% zanotowano jedynie w przypadku segmentu legacy (to linie "tradycyjne"). O 15% spadła liczba pasażerów w segmencie czarter. - Nie bez znaczenia jest fakt, iż w roku ubiegłym w segmencie czarterowym Poznań odnotował rekordowy wzrost, bo aż 66%. Tak duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym i mamy obecnie z taką korektą do czynienia - tłumaczy Patryn.

Spada też liczba pasażerów w segmencie low cost (tanie linie lotnicze). W stosunku do lipca 2018, w lipcu tego roku, ubyło 8% pasażerów. - W całym roku ubiegłym w segmencie LCC Poznań także odnotował rekordowy wzrost 25%. Oczywiste jest, iż także i w tym przypadku duży wzrost w jednym roku, może podlegać korekcie w kolejnym. Wyniki zeszłego roku mają zatem wpływ na duże liczby tego roku. Ponadto kiedy nowe połączenia uruchamiane są w danym roku, w kolejnym może funkcjonować tylko część, a pozostała jest kasowana. Jest to naturalny ruch w ramach branży - dodaje.

Patryn przypomina, że w tym roku Wizz Air i Rynair uruchomiły z Poznania nowe regularne połączenia do Cork, Zadaru, Rzymu-Ciampino, Sztokholmu-Skavsta i Kawali. Wkrótce z Poznania dolecimy do Kutaisi, Birmingham, Odessy, Charkowa, Budapesztu, a także dodatkowo do Paryża Beauvais. - Pomimo zamknięcia bazy operacyjnej przez linię lotniczą Wizz Air w Poznaniu, przewoźnik będzie obsługiwał od września dwa nowe kierunki z Poznania, a w sezonie zimowym 19/20 tygodniowa liczba miejsc będzie zbliżona do oferowania z roku poprzedniego, co pokazuje, iż poznańskie lotnisko jest nadal ważnym punktem dla tej linii lotniczej.

Choć pasażerów ubyło, Ławica chwali się, że lepiej wygląda tygodniowe oferowanie przewoźników low costowych z naszego lotniska. Porównując sezon zimowy 18/19 i wkrótce rozpoczynający się 19/20 na podstawie tygodnia referencyjnego można stwierdzić, że na Ławicy przybywa kierunków (wzrost o ponad 4%) i przybywa rotacji (wzrost o ponad 8%) rok do roku.

Już na początku roku Ławica informowała, że rok 2018 był rekordowy. W rok odprawiono tu 2 476 304 pasażerów. Był to wynik o 34 procent lepszy niż z 2017 roku. Zapowiadano, że po tak dobrym roku, wyniki za rok 2019 mogą być gorsze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
5.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro