Reklama
Reklama

Podwójny rocznik w szkołach średnich: tylko w Poznaniu do wybranych szkół nie dostało się 3410 uczniów!

fot. Wokandapix / pixabay.com
fot. Wokandapix / pixabay.com

We wtorek w Poznaniu ogłoszono wyniki pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich.

Do żadnej z wybranych szkół nie dostało się 3410 uczniów. Powód? O miejsce w liceach, szkołach branżowych i technikach starał się podwójny rocznik - absolwenci nie tylko gimnazjów, ale też szkół podstawowych. Miasto za taki stan rzeczy obwinia rząd. - Wielu uczniów, pomimo ciężkiej pracy i dobrych wyników, nie dostanie się jednak do wybranej szkoły. To dramat tych młodych ludzi, za co winę ponosi wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Uczniowie złożyli w szkołach średnich łącznie 17 833 wnioski o przyjęcie. Miejsca znalazło ponad 14,3 tysiąca absolwentów. 3410 uczniów nie zostało obecnie przyjętych do żadnej szkoły. - Najwięcej, bo 2568 kandydatów nie dostało się do wybranego liceum. W przypadku technikum było to 781 osób, a szkoły branżowej I stopnia - 61 kandydatów. Dla porównania, w ubiegłym roku w pierwszym etapie rekrutacji do żadnej szkoły nie zakwalifikowało się około 1200 uczniów, czyli ponad 60 proc. mniej - informują urzędnicy.

Poznań przygotował w tym roku 16 105 miejsc w szkołach średnich. W samym Poznaniu absolwentów mamy 8 173. Reszta to uczniowie zamiejscowi. Ze wstępnych analiz wynika, że zainteresowanie nauką w stolicy Wielkopolski uczniów spoza Poznania jest w tym roku dużo większe niż w latach ubiegłych. - Mamy zgłoszenia od młodzieży z niemal wszystkich regionów Wielkopolski, a nawet pojedyncze przypadki ze Szczecina, Warszawy, Świnoujścia, Koszalina, Lublina czy Częstochowy. Pokazuje to, w jakiej sytuacji znaleźli się tegoroczni absolwenci i jak bardzo są przerażeni swoją przyszłością - zaznacza Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół, będą brać udział w drugim etapie rekrutacji. Aktualnie wolnych jest nieco ponad 1720 miejsc. Miasto zapewnia, że przygotuje wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich. - Po zweryfikowaniu list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, Miasto Poznań we współpracy z dyrektorami szkół, podejmie decyzje o ewentualnym uruchomieniu dodatkowych oddziałów - mówią urzędnicy.

Rekrutacja ruszy 26 lipca poprzez elektroniczny system NABÓR. Rodzice i uczniowie od wtorku mogą dzwonić na infolinię Poznań Kontakt (61 646 33 44), by uzyskać informację w sprawie rekrutacji. Dodatkowo, w dniach 16 - 18 lipca, dyżury będą pełnić pracownicy Wydziału Oświaty. Są dostępni do godziny 17.00 przy ul. Libelta 16/20, a także telefonicznie: 61 878 4372/ 4297/ 4301/ 5715.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro