Reklama
Reklama

Syzyfowa praca gimnazjalistów

fot. Łukasz Ogrodowczyk

Do godziny 15 w środę gimnazjaliści mogą składać dokumenty do liceów. Jednak nadal powraca temat pokrzywdzonych uczniów, którzy nie przerobili w szkołach "Kamieni na szaniec" i "Syzyfowych prac".

Około 5 tysięcyuczniów w całym kraju nie przerobiło lektur, które pojawiły się w pytaniu 32 na egzaminie gimnazjalnym w części humanistycznej.Dotyczyto"Syzyfowych prac" i "Kamieni na szaniec". W efekcie gimnazjaliści maksymalnie z tej części egzaminu gimnazjalnego mogą zdobyć 34, a nie 50 punktów. Tak duża różnica ogranicza ich możliwości przy wyborze szkoły.

Nauczyciele i uczniowie w całym kraju czekają na decyzje w tej sprawie. Wielkopolski Kurator uspokaja,że za błąd nauczycieli nie zapłacą gimnazjaliści. We wszystkich 26 szkołach, w których nie przerobiono tych dwóch lektur, w maju będą dyżurować wizytatorzy. Będą wyjaśniać rodzicom wszystkie wątpliwości i omawiać każdy przypadek indywidualnie.

Pokrzywdzeni uczniowie mają liczne pomysły na naprawienie błędów.
- Powinno siędać czas na przeczytanie zaległych lektur i powtórzyć egzamin, albo obniżyć punktację za test i nie uwzględnić punktacji za temat. Można też wyliczyć z tych wypracowań średnią punktów jaka wychodziła i tym osobom, które nie napisały ze względu na nieznajomość lektur, tę średnią dodać - mówią jednym głosem.

Rodzice martwią się razem ze swoimi dziećmi.
- Jest mi troche żal mojego dziecka, że nie było to przerobione. Moja córka jest bardzo dobrą humanistką, mogłaby mieć z tego testu maksymalną ilośc punktów i dostać się do wymarzonego liceum. Teraz jej szanse zmalały- mówi matka gimnazjalistki, która nie przerobiła w szkole "Kamieni na szaniec" i "Syzyfowych prac".

Czy gimnazjaliści, którzy nie przerobili lektur objętych egzaminem powinni być ulgowo traktowani w czasie egzaminów do liceów?

  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro