Reklama
Reklama

Problemy z wodą pod Poznaniem: zakaz podlewania ogródków, apel o "racjonalne korzystanie z wody"

fot. Peggychoucair / pixabay.com
fot. Peggychoucair / pixabay.com

Upały sprawiają, że Wielkopolanie zużywają dużo więcej wody niż zazwyczaj.

Jak informuje Zakład Komunalny w Kostrzynie, od 11 czerwca obowiązuje bezwzględny zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów. Informacja dotyczy mieszkańców gminy Kostrzyn.

Aż tak radykalnie nie zadziałano jeszcze na terenie gminy Mosina. - Burmistrz Gminy Mosina informuje, iż hydrofornia pracuje bez przerwy. Spadek ciśnienia spowodowany jest nadzwyczajnym rozbiorem wody, który dobowo wynosi w ciągu dwóch ostatnich dni czterokrotność średniego, a momentami jeszcze więcej. Godziny szczytu to ok. 18 - 22. Rozbiór ten spowodowany jest wyłącznie upałami i używaniem wody do celów podlewania - czytamy w komunikacie burmistrza. - Burmistrz apeluje o oszczędne gospodarowanie wodą i podlewanie wyłącznie w porze nocnej we wsiach: Rogalin, Rogalinek, Sasinowo, Radzewice, Świątniki i Mieczewo, w godzinach między 6:00 a 22:00 - dodaje.

Z podobnym apelem zwrócono się do mieszkańców gminy Komorniki. - W związku z panującymi od dłuższego czasu wysokimi temperaturami, obniżeniem się poziomu wód gruntowych oraz możliwością wystąpienia ograniczeń ciągłości dostaw wody na cele socjalno-bytowe dla mieszkańców, proszę o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody. Szczególnie apeluję o ograniczenie zużycia wody na inne cele, jak: podlewanie trawników, podlewanie upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, napełnianie basenów ogrodowych, podlewanie upraw prowadzonych w foliach i szklarniach ogrodowych, itp. w godzinach zwiększonego poboru, to jest od godz. 600 do 900 oraz od godz. 1700 do 2300. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zastosowanie się do apelu - prosi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro