Reklama
Reklama

Już po referendum: Większość z poznańskich szkół i przedszkoli przyłączy się do strajku

Wygląda na to, że 8 kwietnia wybuchnie w Poznaniu strajk nauczycieli, którzy domagają się tysiąca zł podwyżki.

Przyłączyć się ma do niego od 70 do 80% placówek w Poznaniu. Podobna tendencja utrzymuje się w całej Wielkopolsce, gdzie - jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego - 95% szkół, które rozpoczęły procedurę strajkową, będą ją kontynuować. - Mamy już dane z większości okręgów. Na 1219 podlegających nam szkół i przedszkoli referenda zostały przeprowadzone w 1110, a w 1064 z nich chce strajkować - mówi Gazecie Wyborczej Joanna Wąsala, prezes zarządu okręgu wielkopolskiego ZNP.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Miasto zapowiada, że planuje zorganizować zajęcia opiekuńcze, jednak jeśli strajk miałby przyjąć masowe rozmiary, to nie będzie w stanie zorganizować zastępstwa dla wszystkich. Prócz samego zachwiania procesu edukacyjnego oznacza to problem także dla rodziców, którzy będą zmuszeni zorganizować opiekę nad swoimi dziećmi, bądź starać się o przyznanie opieki w ZUS-ie - na tej samej zasadzie, jak w przypadku, gdy dziecko jest chore.

Choć protest ma rozpocząć się 8 kwietnia, to niewykluczone, że przedłuży się na czas egzaminów maturalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że matury się odbędą. Jednak o porozumienie coraz trudniej. Nauczyciele nie chcą iść na ustępstwa i domagają się tysiąca zł podwyżki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
22.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro