Reklama
Reklama

Już po referendum: Większość z poznańskich szkół i przedszkoli przyłączy się do strajku

Wygląda na to, że 8 kwietnia wybuchnie w Poznaniu strajk nauczycieli, którzy domagają się tysiąca zł podwyżki.

Przyłączyć się ma do niego od 70 do 80% placówek w Poznaniu. Podobna tendencja utrzymuje się w całej Wielkopolsce, gdzie - jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego - 95% szkół, które rozpoczęły procedurę strajkową, będą ją kontynuować. - Mamy już dane z większości okręgów. Na 1219 podlegających nam szkół i przedszkoli referenda zostały przeprowadzone w 1110, a w 1064 z nich chce strajkować - mówi Gazecie Wyborczej Joanna Wąsala, prezes zarządu okręgu wielkopolskiego ZNP.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Miasto zapowiada, że planuje zorganizować zajęcia opiekuńcze, jednak jeśli strajk miałby przyjąć masowe rozmiary, to nie będzie w stanie zorganizować zastępstwa dla wszystkich. Prócz samego zachwiania procesu edukacyjnego oznacza to problem także dla rodziców, którzy będą zmuszeni zorganizować opiekę nad swoimi dziećmi, bądź starać się o przyznanie opieki w ZUS-ie - na tej samej zasadzie, jak w przypadku, gdy dziecko jest chore.

Choć protest ma rozpocząć się 8 kwietnia, to niewykluczone, że przedłuży się na czas egzaminów maturalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że matury się odbędą. Jednak o porozumienie coraz trudniej. Nauczyciele nie chcą iść na ustępstwa i domagają się tysiąca zł podwyżki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
62.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro