Reklama
Reklama

"Belferska grypa" się rozprzestrzenia. Próbna matura odwołana nie tylko w Poznaniu

fot. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie @ FB
fot. Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie @ FB

Aż osiemdziesięciu nauczycieli ze śremskich szkół znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Niektóre placówki były zmuszone odwołać wszystkie lekcje.

Śremski oddział portalu Nasze Miasto donosi o problemach, z którymi borykają się dyrektorzy tamtejszych szkół. Blisko osiemdziesięciu pedagogów nie przyszło do pracy, przedstawiając zwolnienie lekarskie. To najprawdopodobniej element szerszego protestu nauczycieli. Pedagodzy nie mają takich możliwości, jak inne zawody, by strajkować, uciekają się więc do sposobu wypróbowanego wcześniej przez policjantów i strażaków.

W dwóch śremskich szkołach lista nieobecnych nauczycieli przekracza nawet 20. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 4 i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie. Obie placówki były zmuszone odwołać lekcję, a w ogólniaku - z powodu nieformalnego protestu nauczycieli - nie odbyły się próbne matury. Pomimo problemów z absencją pedagogów dyrekcje obu placówek zapewniają, że dokładają starań, by normalnie funkcjonować.

Jak poinformował nas jeden ze śremskich nauczycieli, do protestu dołączyli kolejni nauczyciele ze szkół podstawowych nr 5 i 6, a także z Zespołu Szkół Ekonomicznych, gdzie na zwolnieniu przebywa już 30% kadry. Wraz z nimi liczba protestujących przekroczyła już 100, a według naszego informatora - na tym nie koniec. Od poniedziałku można się spodziewać jeszcze większego protestu.

Śrem nie jest wyjątkiem. W poniedziałek pisaliśmy o proteście nauczycieli w poznańskim liceum podczas próbnej matury w artykule: Nauczyciele mają dość: w LO św. Marii Magdaleny rozdano arkusze próbnej matury i ogłoszono strajk. Dostaliśmy też informacje od rodziców z Lubonia - tamtejsza szkoła od poniedziałku również będzie się zmagać z absencją pedagogów. - W związku z przewidywaną bardzo wysoką absencją nauczycieli od 7.01.2019 r. (wielu zgłosiło konieczność pójścia do lekarza), informuję, że nie jesteśmy w stanie zapewnić normalnego przebiegu procesu nauczania i opieki nad uczniami w przyszłym tygodniu. W związku z tym zajęcia od dnia 7.01 zostaną odwołane. Będziemy pełnić funkcję opiekuńczą dla dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki - pisze Anita Plumińska-Mieloch, dyrektor Zespołu Szkół w Luboniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro