Reklama
Reklama

Posłowie zajmą się projektem ustawy o kolejnych dwóch dniach wolnych od pracy

fot. Pexels/pixabay/cc0
fot. Pexels/pixabay/cc0

Posłowie przygotowali projekt ustawy, który zakłada ustanowienie Wigilii Bożego Narodzenia oraz Wielkiego Piątku dniami wolnymi od pracy.

O szczegółach projektu poinformował portal Wiadomości Handlowe. Za projektem, który miałby wejść w życie od 2019 roku stoją posłowie PSL - UED. Autorzy projektu uzasadniają, że Wigilia jest dniem wolnym wBułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Słowacji oraz na Cyprze, Łotwie, Litwie i Węgrzech. Natomiast wolne w Wielki Piątek mają pracownicy wAustrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że w przypadku Wigilii już dziś wielu pracodawców wprowadza skrócony czas pracy, a Wielki Piątek jest "dniem sądu i męki Jezusa Chrystusa, a przez to jednym z najważniejszych dni w roku dla chrześcijan".

Oszacowano też wstępnie, że dwa dodatkowe dni wolne mogą oznaczać zmniejszenie wpływów z podatku VAT o około 600 mln złotych -Trudno jednakże tak do końca w pełni oszacować koszty, jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia - twierdzą autorzy projektu.

Na razie trudno oszacować, jakie są szanse na wprowadzenie nowych przepisów.

Czy Wigilia Bożego Narodzenia oraz Wielki Piątek powinny być dniami wolnymi od pracy?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro