Reklama
Reklama

Wójt od maja siedzi w areszcie. Mimo to poparło go 48,5% mieszkańców

fot. Darek Delmanowicz/PAP
fot. Darek Delmanowicz/PAP

Wójt gminy Daszyna (woj. łódzkie) jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej za co grozi mu kara nawet dwunastu lat pozbawienia wolności. Mimo to samorządowiec cieszy się ogromnym poparciem, do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło mu 28 głosów.

Wójtem gminy Daszyna jest Zbigniew W., na którym ciążą 92 zarzuty. Wśród nich jest między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, Łupem grupy miało paść kilka milionów złotych. Wójt trafił do aresztu w maju, ale nie przeszkodziło mu tu w udziale w wyborach, a w tych zdobył zaskakująco wysokie poparcie. Jak informuje TVN24 zagłosowało na niego 856 mieszkańców, co przekłada się na 48,5% głosów. Do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło mu 28 głosów -Dotychczasowy wójt będzie w drugiej turze mierzył się z Tadeuszem Dymnym, którego poparło 481 osób (27,2%) - informuje w rozmowie z telewizją Danuta Kaźmierczak, przewodnicząca gminnej komisji wyborczej w Daszynie. Trzeci kandydat zdobył poparcie 429 mieszkańców (24,3%).

Dopóki Zbigniew W. nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu może sprawować funkcję wójta, a w czasie przebywania w areszcie jego obowiązki pełni jego zastępca. Po skazaniu Rada Gminy powinna podjąć uchwałę o wygaszeniu mandatu. Jeśli tego nie zrobi, decyzję podejmie wojewoda.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro