Reklama
Reklama

IPN odnalazł szczątki ośmiu osób w niedawno otwartym parku Heweliusza na Grunwaldzie

fot. google maps

Poszukiwania w okolicach dawnego obozu NKWD w Poznaniu prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak dotąd odkryto już 19 jam grobowych.

Powodem rozpoczęcia działań w parku Heweliusza jest obecność w tym miejscu pozostałości obozy NKWD, który został otwarty w 1945 r. W specłagrze nr 2, znajdującym się przy ul. Słonecznej przetrzymywani byli niemieccy jeńcy, a także ponad tysiąc Polaków, którzy trafili tu po likwidacji obozu w Rembertowie, głównie żołnierzy AK, NSZ, działaczy Stronnictwa Narodowego i uczestników tzw. drugiej konspiracji. W specłagrze przy Słonecznej panowały bardzo ciężkie warunki, więźniom dokuczał głód, rozprzestrzeniały się choroby. - co przekładało się na wysoką śmiertelność w obozie.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA


Obóz przy Słonecznej funkcjonował do 1 sierpnia 1945 r., kiedy to zwolniono 189 więźniów, a pozostałe 828 przetransportowano do więzienia w Rawiczu.

Prace archeologiczne, które trwają od poniedziałku, są kontynuacją poszukiwań z przełomu listopada i grudnia ubiegłego roku. Podczas pierwszego etapu poszukiwań odkryto aż 20 jam grobów. Koniec tegorocznego etapu planuje się na połowę maja.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro