Reklama

Miasto przeznaczy 25 tysięcy złotych na ratowanie wróbli: "populacja tych ptaków zmniejszyła się o 85%"

fot. UMP
fot. UMP

W mieście żyje 14 tys. par wróbli - pół wieku temu było ich ponad 100 tys. - alarmują naukowcy. Teraz wróble mają wrócić do Poznania. Miasto na ten cel przeznaczy 25 tysięcy złotych.

Pierwsze budki lęgowe dla ptaków zawisły dziś na Sołaczu - w sumie w całym mieście ma być ich ponad trzysta. Budki zakupione przez miasto trafi do 35 poznańskich szkół i przedszkoli. Będą wieszane w miejskich parkach i na skwerach. Część z nich będzie zamontowanych na budynkach należących do ZKZL. Monitorować je będą pracownicy Uniwersytetu przyrodniczego.

Miasto to nie tylko drogi, chodniki, autobusy i tramwaje - mówi Tomasz Lewandowski. To także klimat, który nas otacza. Chcemy, by żyło nam się jak najlepiej, a w tym celu musimy dbać o wszystkich mieszkańców miasta, także o bytujące tu zwierzęta. Kiedyś śpiew wróbli był codziennością i często nas budził, teraz niezwykle rzadko można te ptaki usłyszeć i spotkać. Dlatego gdy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zwrócili nam uwagę na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim jest dramatyczny spadek liczebności populacji wróbla, zdecydowaliśmy się działać - dodaje.

Poznań jest jedynym miastem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, które ma rozpoznaną sytuację wróbla - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Wiemy na pewno, że obecnie w Poznaniu jest maksymalnie 20 procent tej liczby wróbli, jaką można było tu spotkać jeszcze 40 lat temu. W ciągu ostatnich 5 lat ubyło dalszych kilka tysięcy ptaków. Nie ma wątpliwości: z wróblem jest źle. Dynamika zmian jest tak duża, że za kilka lat będziemy mogli mówić o wróblach jak o rzadkim gatunku z czerwonej księgi. Chcemy tego uniknąć - dodaje.

Specjaliści przypominają, że wróbli absolutnie nie można karmić chlebem czy też resztkami ze stołu - można podawać im jedynie karmę naturalna w postaci na przykład nasion słonecznika czy ziaren zbóż. Ponadto apelują, by po zawieszeniu budek nie otwierać ich i nie sprawdzać, czy są w niej ptaki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
16℃
Poziom opadów:
3.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro