Reklama
Reklama

Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci. Polsce grozi epidemia?

Ruchy antyszczepionkowe cieszą się coraz większym poparciem. Za kilka lat Polsce może grozić z tego powodu epidemia.

O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Od stycznia do końca czerwca szczepień odmówili rodzice 25,3 tys. dzieci. To liczba o 10 procent większa niż przez cały rok 2016.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- To bardzo niepokojący sygnał. Nie spadliśmy jeszcze co prawda poniżej progu wyszczepialności, który chroni całą populację przed powrotem zakaźnych chorób, ale zmierzamy w tym kierunku - stwierdził prof. Andrzej Zieliński, były konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. Jego zdaniem wirusy i bakterie będą swobodnie się rozprzestrzeniać po spadku poziomu zaszczepionych z obecnych 95 proc do 80-85 proc.

Zdaniem ekspertów bardzo groźnie będzie kiedy liczba odmów szczepień dojdzie do poziomu 100 tysięcy przypadków rocznie. W obecnym tempie osiągniemy ten stan za 6 lat.

Wielkopolska jest na czele niechlubnego rankingu (5,23 odmów na tysiąc mieszkańców). Gorzej pod tym względem jest tylko na Pomorzu (7,45) i na Śląsku (5,68).

Głównym powodem odmowy poddania dziecka szczepieniu jest brak wiary w jego skuteczność lub przekonanie o szkodliwości.

Szczepienia są w Polsce obowiązkowe, a za ich odmowę nakłada się mandaty. Wielu rodziców woli jednak ponieść odpowiedzialność finansową niż zaszczepić dziecko.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpiecznie na drogach! IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
31.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro