Reklama

Jezioro Strzeszyńskie w coraz gorszym stanie?

Zdaniem ekologa Jerzego Juszczyńskiego Jezioro Strzeszyńskie jest w coraz gorszym stanie. Urzędnicy i naukowcy są innego zdania.

Zdaniem ekologa Jerzego Juszczyńskiego, który od lat zajmuje się walką o poprawienie sytuacji Jeziora Strzeszyńskiego, prowadzona obecnie rekultywacja nie przynosi żadnych efektów. W latach 80-tych przeźroczystość jeziora wynosiła ponad 9 metrów. Dziś to około 5 metrów. - Miasto nie zleciło żadnych badań tego jeziora od wielu lat. Nie wiedzą nic o tym co się dzieje w jeziorze - mówi.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Urzędnicy odpowiadają wprost. - Jeśli ktoś oczekuje, że rekultywacja jeziora trwa rok lub dwa lata, to się bardzo myli - zaznacza Piotr Szczepanowski z Wydziału Ochrony Środowiska UMP. Od czterech lat na jeziorze działa aerator zaprojektowany przez profesora Stanisława Podsiadłowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego. Maszyna umożliwia dostarczanie tlenu i wyrzucanie z dna jeziora gazów. Odbywa się tutaj także dawkowanie preparatów żelaza, których zadaniem jest neutralizacja fosforu.

Od lat mówi się o tym, że w trakcie dużych opadów deszczu do akwenu spływają ścieki sanitarne z terenu gminy Suchy Las. Ekolog oczekuje więc przeprowadzenia szczegółowych badań. Wydział Ochrony Środowiska UMP wyjaśnia, że szczegółowe badania przeprowadza się w sytuacji, gdy wizualnie jezioro wyglądałoby źle, a tak nie jest.

Profesor Podsiadłowski twierdzi, że już dziś Jezioro Strzeszyńskie jest czyste. - My tam sporo jeszcze robimy, ale jezioro już teraz jest czyste - podkreśla. Badania przeprowadził tu m.in. sanepid, który nie wykrył w wodzie niepokojących substancji. To oznacza, że od 15 czerwca będzie tu działać jedno z miejskich kąpielisk.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro