Reklama
Reklama

Trasa kolejowa Poznań - Warszawa: podpisano umowę za 560 mln zł na modernizację 63-kilometrowego odcinka

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w środę umowę z konsorcjum Strabag - ZUE - Budimex na modernizację 63-kilometrowego odcinka trasy kolejowej Poznań - Warszawa pomiędzy Żychlinem i Barłogami. Inwestycja będzie kosztować 560 milionów złotych netto.

To druga z trzech umów, których realizacja ma wpłynąć na komfort jazdy na trasie kolejowej Poznań - Warszawa. Po pierwsze w ramach inwestycji zmodernizowana zostanie stacja Kutno, na której odnowione zostaną 4 perony. Przebudowane tu będzie przejście podziemne, które zyska monitoring i windy. Dodatkowo metamorfozę przejdzie przystanek w Azorach - pojawi się tutaj nowy peron z małą architekturą. Na stacji Kłodawa nowy wygląd zyska natomiast przejście pod torami.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


- Dla zapewnienia komfortu podroży pasażerów i bezpiecznego przewozu towarów, między Żychlinem a Barłogami zmodernizowanych zostanie około 88 km torów i zamontowanych 108 nowoczesnych rozjazdów, istotnych dla szybkiego, sprawnego i bezpiecznego przejazdu pociągów przez stacje. Ponadto planowana jest wymiana ponad 200 km sieci trakcyjnej i przebudowa 5 mostów i 3 wiaduktów kolejowych. Na linii zmieni się system sterowania ruchem kolejowym, a w Kutnie powstanie nowoczesne lokalne centrum sterowania (LCS), które wykorzystując nowoczesny, komputerowy zdalny system sterowania będzie odpowiadało za bezpieczne przejazdy pasażerskie i transport towarów między Żychlinem a Barłogami - zapowiada PKP PLK.

Pierwsze prace zaplanowano na 12 czerwca. Roboty potrwają do 30 listopada. - Pociągi w czasie modernizacji będą jeździły w obu kierunkach po jednym torze. Na przełomie września i października 2018 r. przez około 30 dni, na 38 km odcinku od Kutna do Barłóg będą prowadzone roboty jednocześnie na obu torach. W tym okresie między Kutnem a Barłogami będzie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa - dodaje.

Więcej o modernizacji linii kolejowej E-20 piszemy TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro