Dokładnie 100 lat temu otwarto ten poznański obiekt. Dziennie pojawiało się tu nawet 5000 osób
Mowa o Łazienkach Rzecznych.
Historię budynku, który wciąż wznosi się nad Wartą po stronie Wildy, przypomina Urząd Marszałkowski. - "Stało się zadość pilnej potrzebie, naglącej coraz bardziej w miarę wzrostu miasta: Poznań posiadł nowe, obszerne łazienki rzeczne. Znajdują się nad Wartą, z dojściem od Drogi Dębińskiej" - donosił w maju 1925 roku "Kurier Poznański". "Budowla łazienkowa ma postać schludnego dworku, zamyka widok przez plac od Drogi Dębińskiej, przedstawia się bardzo mile i zestraja się doskonale z dorastającym tłem krajobrazu. Wznosi się dostatecznie ponad plac i drogę, by i po wyrośnięciu alei zdobić ten zakątek miasta swą wdzięczną fasadą" - podaje.
Otwarcie głównego poznańskiego kąpieliska miało miejsce 21 maja 1925 roku. Dziennie na kąpielisku pojawiało się nawet 5000 osób, które kąpały się w wodzie z rzeki, która wpuszczana była do specjalnej zatoki. Do dyspozycji poznaniaków było tam aż 138 kabin do przebierania oraz piaszczysta plaża. W obiekcie funkcjonowały nie tylko szatnie i przebieralnie, ale też kasy, restauracja oraz punkt pomocy medycznej obsługiwany przez Czerwony Krzyż.
W 2018 roku obiekt zaczął odzyskiwać dawny blask dzięki renowacji, która kosztowała prawie 13 mln złotych. Prace zakończono pod koniec 2019 roku, ale oficjalnego otwarcia po remoncie, planowanego na wiosnę 2020 roku, nie było ze względu na wybuch pandemii koronawirusa.
Dziś Łazienki Rzeczne nie są już miejskim kąpieliskiem, a obiektem biurowym. Działa tam także restauracja.
Najpopularniejsze komentarze