Reklama
Reklama

Zatrzymano poznańskiego adwokata. Razem z żoną miał oszukać klienta na 3 mln złotych

Grzegorz Kozłowski, ofiara nieuczciwego adwokata na terenie, który adwokatowi sprzedał
Grzegorz Kozłowski, ofiara nieuczciwego adwokata na terenie, który adwokatowi sprzedał

Małżeństwo B., poznańskich adwokatów, usłyszało zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem klienta oraz prania brudnych pieniędzy. Mężczyzna trafił do aresztu, a kobieta ma policyjny dozór.

Grzegorz Kozłowski, biznesmen, miał otrzymać 5,5 mln złotych za sprzedaż hektarowej działki w Skórzewie pod Poznaniem. Otrzymał tylko część pieniędzy, a 3 mln złotych nigdy nie zobaczył. Problemy zaczęły się, gdy biznesmen postanowił sprzedać ziemię z pomocą poznańskich adwokatów - małżeństwa B. Uznał, że w ten sposób nikt go nie oszuka - sprzeda działkę z pomocą specjalistów. Jakub B. bardzo szybko znalazł kupca na działkę - konkretnie francuską sieć sklepów. Od początku małżeństwo uniemożliwiało kontakt Kozłowskiego z zainteresowanym klientem. Ostatecznie adwokat przekonał biznesmena, by to adwokat był stroną transakcji. - B. powiedział mi, że ze względów jego spraw podatkowych będzie dla niego wygodniej. Ja nie widziałem w tym problemu - mówi Grzegorz Kozłowski.

Problemy jednak szybko się pojawiły - wtedy, gdy trzeba było wypłacić Kozłowskiemu pieniądze za sprzedaną działkę. 2 miliony złotych wpłynęły na konto Kozłowskiego, ale gdy zaczął on domagać się pozostałych 3 milionów - usłyszał od adwokata, że on nie jest już prezesem spółki (która była stroną transakcji), bo sprzedał ją Ukraińcowi, z którym nie ma obecnie kontaktu. Okręgowa Izba Adwokacka natychmiast zajęła się sprawą - wydała tymczasowy zakaz wykonywania zawodu małżeństwu. - Zarzutów jest kilka, ale jeden jest najpoważniejszy. Dotyczy on relacji ze swoim klientem i nierozliczenia się z niemałej kwoty pieniędzy w sytuacji pośredniczenia w transakcji - mówi profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej.

Prokuratura Okręgowa postawiła zarzuty małżeństwu adwokatów. - Są to zarzuty związane z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem naszego klienta, jak również zarzut związany z praniem brudnych pieniędzy - zaznacza mecenas Grzegorz Koźmicki, pełnomocnik Kozłowskiego. - Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu jednego z podejrzanych, w stosunku do podejrzanej zastosowano natomiast środki zapobiegawcze, wolnościowe polegające na dozorze policji - dodaje. Kobieta wpłaciła też poręczenie majątkowe w wysokości 65 tysięcy złotych.

Grzegorz Kozłowski wciąż czeka na odzyskanie swoich pieniędzy. Więcej w materiale Olgi Sokal:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro