Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Stary Browar doceniony za wspieranie start-upów

REKLAMA
środa, 22.03.2017 r.
godz. 13.00
REKLAMA | środa, 22.03.2017 r., godz. 13.00
Stary Browar doceniony za wspieranie start-upów
Zuzanna Kaniewska i Magdalena Kowalak z nagrodą Start-up Friendly - fot. fot. Jakub Wittchen

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w 1. rocznicę działalności ich biura w Starym Browarze, nagrodziły swojego gospodarza nagrodą „Start Up Friendly”.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa

„Stary Browar jest pierwszym podmiotem komercyjnym, który otrzymał tę nagrodę. Dotychczas przyznawaliśmy ją jedynie uczelniom.” – mówiła Zuzanna Kaniewska, Partner Zarządzający AIP w Poznaniu, Szczecinie i Łodzi, wręczając nagrodę podczas 9. Klubu Starego Browaru Magdalenie Kowalak, Prezes Spółki Zarządzającej Starym Browarem. „Chcieliśmy podkreślić w ten sposób, że doceniamy nie tylko pomoc AIP, ale także wieloletnie wsparcie Starego Browaru dla poznańskiej sceny start-upowej.” – dodała Kaniewska.

AIP korzystają z lokalu o powierzchni blisko 150 m2 w na preferencyjnych warunkach – płacą tylko rachunki za media. „Pomoc AIP jest częścią długofalowej strategii wspierania poznańskich start-upów. Chcemy, aby Stary Browar był miejscem, które jest przyjazne wszystkim ambitnym osobom próbującym stawiać pierwsze kroki w biznesie”. – mówi Magdalena Kowalak, Prezes Spółki Zarządzającej Starym Browarem. „Oprócz AIP użyczamy naszą przestrzeń, głównie sale Słodowni, na liczne wydarzenia środowiska start-upowego. Wiele z nich to wydarzenia międzynarodowe o najwyższej randze.” – dodaje. 

Do wspomnianych wydarzeń, które do tej pory odbyły się w Starym Browarze, należą m.in. finał Global Fashion Battle w 2014 i 2015 r. wyłaniający najbardziej kreatywny start-up łączący modę i nowoczesne technologie na świecie, Poznań Blog Conference w 2015 i 2016 r. promujące polską blogosferę jako biznes o dużym potencjalne reklamowym, Huge Thing dla wyselekcjonowanych zespołów z najciekawszymi pomysłami na nowy biznes, kilka edycji Startup Weekend Poland powered by Google oraz Startup Weekend Poland Kids, czy Cloud & Datacenter Day Poznań dla branży IT. Stałym gościem Słodowni Starego Browaru był także Hive61 zrzeszający środowisko startupowe Poznania i pełniący istotną funkcję edukacyjną dla wszystkich chcących rozwinąć biznes, ze szczególnym naciskiem na innowacje i nowe technologie. Nie sposób też pominąć dziesięciu edycji Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk, w czasie których podczas warsztatów i wykładów swoją wiedzę na temat mody i nowych technologii oraz rozwijania swojej działalności mogło pogłębić tysiące osób, a wiele z nich prowadzi obecnie własny biznes.

Każdemu z tych wydarzeń towarzyszy obecność mentorów, specjalistów ze świata nowych technologii, startupów czy doświadczonych biznesmenów z najbardziej prestiżowych firm i organizacji z Polski i ze świata. Do tej pory swoją wiedzę uczestnikom spotkań w Starym Browarze przekazało ponad 100 światowej klasy ekspertów.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają od 2004 roku, mają ponad 60 biur w Polsce (3 w Poznaniu) i otworzyły ponad 12 tysięcy startupów, z czego 1482 w 2016 r. AIP umożliwiają startupom zakładanie oraz rozwijanie własnego biznesu bez ryzyka, zbędnej biurokracji, wysokich kosztów. Użyczają swojej osobowości prawnej (NIP, Regon, KRS) i przestrzeni do pracy. Działający w AIP przedsiębiorca nie musi płacić składek do ZUS ani podatku dochodowego. Mimo nazwy, do AIP zgłosić się mogą nie tylko studenci i absolwenci wyższych uczelni, ale wszyscy, którzy mają pomysł na biznes. Organizacja od 2008 r jest wpisana przez Ministerstwo Gospodarki na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. 

W ciągu roku działalności w Starym Browarze udało nam się wesprzeć testowanie ponad 100 projektów, zorganizowaliśmy ponad 30 warsztatów o różnorodnej tematyce wspierającej komercjalizację pomysłów biznesowych oraz wypiliśmy tysiące litrów kawy w fantastycznej przestrzeni coworkingowej, która zachęca do kreatywnego myślenia i tworzenia fajnej społeczności biznesowej.” – mówi Zuzanna Kaniewska. „Na szczególną uwagę spośród naszych podopiecznych ze Starego Browaru zasługują dwie firmy: CandyRent – internetowa wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz Cabiomede oferująca usługi Research & Development.” – podkreśla.

Nosiliśmy się z zamiarem powołania naszego startupu do życia przez długi czas. W końcu zaufaliśmy AIP przy Starym Browarze. Do współpracy przekonała nas opcja pomocy prawnej, którą zapewniają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Załatwienie formalności przy tworzeniu umowy z partnerami czy regulaminu serwisu było bardzo proste. Wystarczyło kilka maili. Dzięki współpracy z AIP dowiedzieliśmy się również o konkursie New Tech – New Travel na najlepszą innowacyjną technologię wspierające procesy w turystyce. Jak się później okazało, udało nam się go wygrać. Już teraz przygotowujemy się do kolejnych sezonów. W sezonie letnim chcemy uruchomić możliwość wypożyczania kajaków, natomiast na kolejny sezon zimowy planujemy mieć w ofercie możliwość rezerwacji instruktorów sportów zimowych.” – mówi Dawid Woźniak jeden z założycieli CandyRent.

Działalność startupu CABIOMEDE - Computer Aided BioMedical Engineering - skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych ze zbyt wysokimi kosztami, zbyt długim czasem trwania bądź niepowodzeniami w testach prototypów tworzonych w MŚP branży medycznej, sportowej i rehabilitacji. Zapewniamy dostęp do specjalistycznych usług umożliwiających optymalizację, poprawę jakości i podniesienie konkurencyjności produktów jeszcze na etapie ich projektowania, a także tych już obecnych na rynku.”- mówi Mateusz Pawlik, jeden z założycieli CABIOMEDE.

Cieszę się, że dziś od wielu osób słyszę: mówiąc start-upy w Poznaniu, myślę Stary Browar. Mam nadzieję, że przyczynimy się do tego, aby było ich coraz więcej, bo poznaniakom i osobom studiującym w Poznaniu z pewnością nie brakuje kreatywności i biznesowego zacięcia, czasem wystarczy im tylko ułatwić wystartowanie.” – mówiła Magdalena Kowalak, przyjmując nagrodę z rąk Zuzanny Kaniewskiej. 

AIP w Starym Browarze działa w godzinach 10:00-16:00, znajduje się w skrzydle Pasaż, na 3 piętrze.

Reklama