Reklama

Ławica w tyle. Gdańsk, Wrocław czy Katowice mają znacznie więcej połączeń

Z jednej strony zawieszenie połączenia z Rzymem, z drugiej strony planowanej uruchomienie połączenia z Izraelem - w przypadku lotniska Ławica ostatnio wiele się dzieje.

- Cieszymy się, że Ryanair właśnie teraz ogłosił nowe połączenia do Izreala. To dobry prognostyk dla naszych rozmów dotyczących rozszerzenia oferty - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Ławicy. Niestety w zeszłym roku poznańskie lotnisko obsłużyło 1,7 mln pasażerów. Jak podkreśla Ławica - jest to w obecnej sytuacji wynik bardzo dobry. To jednak najmniej wśród polskich portów lotniczych, którym udało się przekroczyć 1 mln pasażerów. Poznań jest w tyle za Warszawą (dwa lotniska), Krakowem, Gdańskiem, Katowicami i Wrocławiem.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania sugeruje, by Ławica skupiła się na połączeniach regularnych, a nie czarterowych. - Wiemy to na podstawie doświadczeń Gdańska czy Krakowa, że za rozwojem tanich linii idzie, oczywiście za kilka lat, rozwój dużych linii sieciowych - mówi Rafał Jankowiak z IdP.

Według prezesa Ławicy, takie wyniki poznańskiego portu lotniczego są spowodowane m.in. specyficznym położeniem naszego miasta. - Liczy się jaki jest potencjał wywozowy i przywozowy na danej trasie. Liczy się także to, czy do danego miasta można się dostać innymi środkami transportu - koleją czy dobrymi drogami - podkreśla Wiatrowski. A w przypadku Poznania tak jest.

Liczby nie kłamią. W Poznaniu w styczniu funkcjonowały jedynie 24 regularne połączenia lotnicze. Dla porównania - we Wrocławiu było ich 39, w Katowicach - 51, a w Gdańsku 58. Nie wspominając o Krakowie i Warszawie, gdzie jest ich jeszcze więcej. Ławica jednak podkreśla, że jeszcze nigdy w historii nie miała tylu połączeń co w 2016 roku, a dodatkowo dodaje, że każdego roku poprawiają się statystyki lotniska.

Być może miasto będzie wspierać port lotniczy w kwestii niektórych połączeń. Ale zapowiedzi nie są obecnie konkretne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
37.57 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro