Reklama
Reklama

Bałtycka/Gnieźnieńska: przejazd kolejowy jest zamknięty zbyt długo?

fot. Google Maps
fot. Google Maps

Do naszej redakcji docierają sygnały od kierowców, którzy skarżą się na zbyt długo zamykany przejazd kolejowy przy skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Gnieźnieńskiej. PKP PLK tłumaczy, że opuszczaniem rogatek zajmują się tu pracownicy, którzy muszą działać według procedur.

- Dość mam marnowania wielu minut w oczekiwaniu na otwarcie rogatek przy przejeździe kolejowym na ulicy Bałtyckiej, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Gnieźnieńską - tłumaczy nasz czytelnik. - Zdarza się, że oczekiwanie na nadjechanie pociągu trwa nawet kilkanaście minut. To na pewno nie powinno tak wyglądać - dodaje. - Czy można to jakoś sprawdzić? A może kolejarze planują tu budowę tunelu? To ułatwiłoby poruszanie się trasą - kończy.

O sprawie poinformowaliśmy Zbigniewa Wolnego z PKP PLK. - Przejazd kolejowo - drogowy na skrzyżowaniu ul. Bałtyckiej i Gnieźnieńskiej obsługiwany jest przez naszych pracowników, którzy zamykają rogatki, zgodnie z obowiązującymi przepisami - mówi. Zgodnie z przepisami w tym przypadku oznacza co najmniej 2 minuty przed wjazdem pociągu na przejazd. - Rogatki muszą pozostać zamknięte do czasu zjechania pociągu z przejazdu. Jeżeli w krótkim czasie pociągi jadą z przeciwnych kierunków, to przejazd może być zamknięty dłużej - przyznaje. Zdaniem Wolnego może to trwać kilka minut, bo pracownik musi zamknąć przejazd przed wyświetleniem dla pociągu zielonego światła na semaforze. - Taka sytuacja podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego - podkreśla.

Wolny potwierdza, że w ostatnich miesiącach przejazd mógł być zamknięty nieco dłużej niż zwykle. - Spowodowane to było pracami remontowymi infrastruktury torowej prowadzonymi między Poznaniem a Gnieznem. Obecnie remont został zakończony i sytuacja powinna wrócić do normy - zapewnia.

Pracowników obsługujących rogatki poinformowano, że jeśli jest to możliwe i zgodne z przepisami, powinni skracać czas zamknięcia rogatek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro