Reklama
Reklama

Ojciec Ewy Tylman pisze do Zbigniewa Ziobro i apeluje o jawny proces

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Proces Adama Z., który podejrzany jest o zabójstwo Ewy Tylman, ma rozpocząć się w styczniu. Prokuratura wnioskuje o wyłączenie jego jawności, ale przeciwko takiej decyzji są zarówno obrońcy oskarżonego jak i rodzina zamordowanej. Ojciec Ewy Tylman napisał w tej sprawie list do Ministra Sprawiedliwości.

Ewa Tylman zaginęła pod koniec listopada 2015 roku, a policja i prokuratura szybko doszło do wniosku, że związek z zaginięciem ma kolega kobiety, który odprowadzał ją po imprezie. Adam Z. w jednej z rozmów z policjantami miał nawet przyznać się do zabójstwa, ale rozmowa ta nie była protokołowana. Mimo to prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym, a sąd już kilkukrotnie przedłużał okres tymczasowego aresztowania. W lipcu tego roku udało się odnaleźć zwłoki kobiety, ale szczegółowe badania nie przyniosły odpowiedzi na pytania o przyczynę śmierci kobiety.

Mimo to w listopadzie do sądu wpłynął akt oskarżenia, a początkowy zarzut nie został zmieniony. Pierwsza rozprawa ma się odbyć w styczniu, a prokuratura złożyła wniosek o jej utajnienie ze względu na prywatność osób uczestniczących w procesie oraz możliwość zakłócenia porządku. Z takim wnioskiem nie zgadzają się obrońcy oskarżonego oraz rodzina Ewy Tylman. Ojciec zamordowanej kobiety napisał w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, a szczegóły listu ujawnił Piotr Żytnicki z Gazety Wyborczej. Andrzej Tylman opisuje charakter sprawy, przypomina jej szczegóły, a na koniec apeluje o pełną jawność -Wszystko to, co działo się w tej sprawie, ilość wersji, wydarzeń, tego, co się mogło z Ewą stać, tworzenie fałszywych dowodów powoduje, że sprawa musi być prowadzona z otwartą kurtyną. Nie chciałbym, aby pozostało wrażenie, że prokurator czy sąd ma w tej sprawie coś do ukrycia - pisze ojciec kobiety.

Decyzja w sprawie utajnienia procesu ma zapaść na posiedzeniu sądu 8 grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro