Marsz w górę tabeli trwa. Lech Poznań - Śląsk Wrocław 3:0

W 16. kolejce spotkań Lech Poznań pokonał 3:0 na INEA Stadionie zespół Śląska Wrocław. Gospodarze kontrolowali przebieg wydarzeń i odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Trener Nenad Bjelica nie zaskoczył wyborem składu: postawił na tę samą jedenastkę, co przy okazji wysoko wygranego meczu z Ruchem Chorzów. Po raz kolejny na ławce znalazł się Marcin Robak, a Szymona Pawłowskiego wykluczyła drobna kontuzja.
Lech od początku dążył do zdobycia bramki i udało się to w 16. minucie: stojąc plecami do bramki Maciej Makuszewski zagra piłkę nad głową, ta trafiła do Darko Jevticia, który świetnie wykorzystał niezdecydowanie obrony i strzałem z kilkunastu metrów zdobył gola.
Zdobyta bramka dała piłkarzom Kolejorza sporo pewności siebie. Nieco częściej do głosu dochodził Śląsk, ale wciąż to gospodarze kontrolowali przebieg rywalizacji, a pierwszy celny strzał goście oddali dopiero w 36. minucie. Ostatecznie przed przerwą kibice nie doczekali się kolejnych bramek.
Po zmianie stron Śląsk starał się wyrównać, a akcje drużyny Mariusza Rumaka napędzał głównie Riera. Defensywa Kolejorza pozostawała jednak czujna, w kilku sytuacjach miała także nieco szczęścia.
W 62. minucie Marcin Robak zastąpił Dawida Kownackiego i już kilkaset sekund później doświadczony napastnik mógł cieszyć się z gola. Maciej Makuszewski zagrał do niego piłkę na 16. metr, Robak zdołał odwrócić się z nią w kierunku bramki i strzałem w kierunku dalszego słupka pokonać golkipera Śląska.
Następnie goście zmarnowali trzy idealne okazje w kilka minut: po strzale Idzika piłka trafiła w słupek, Riera z bliskiej odległości trafił w golkipera, a Adam Kokosza stojąc tuż przed bramką uderzył nad poprzeczką.
Śląsk mógł złapać kontakt, a zamiast tego został dobity. Lasha Dvali ręką zablokował strzał Radosława Majewskiego, a Robak pewnie wykorzystał czwarty rzut karny z rzędu.
W ostatnim kwadransie goście usiłowali zdobyć honorową bramkę, im akcjom brakowało jednak polotu i zdecydowania. Ostatecznie Lech pokonał Ruch 3:0 i jest już bardzo blisko podium Lotto Ekstraklasy.
Lech Poznań - Śląsk Wrocław 3:0 (1:0)
Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Jan Bednarek, Tamas Kadar - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Maciej Makuszewski, Radosław Majewski (Tetteh 75"), Darko Jevtić (Jóźwiak 78") - Dawid Kownacki (Robak 62")
Rezerwowi: Miłosz Mleczko, Lasse Nielsen, Abdul Aziz Tetteh, Kamil Jóźwiak, Marcin Robak, Maciej Wilusz, Dariusz Formella
Śląsk: Lubos Kamenar - Kamil Dankowski, Piotr Celeban, Lasha Dvali, Augusto - Adam Kokoszka, Ryota Morioka (Stjepanović 82"), Łukasz Madej (Mervo 83"), Alvarinho - Riera, Kamil Biliński (Idzik 55")

90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Śląsk Wrocław 3:0. Bramki: Jevtić, Robak (2)
80
Lechowi nie ma prawa nic się już stać. Będzie to trzecia wygrana Kolejorza z rzędu
78
Zmiana w Lechu. Jóźwiak za Jevticia
76
Robak ma na koncie już 10 goli i jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców
70
Świetna akcja Śląska, Riera urwał się Trałce i zagrał do Idzika, a ten trafił w słupek
69
Lech będzie po tym meczu już bardzo blisko podium
66
Makuszewski zagrał na 16. metr, Robak wykorzystał bierność obrońcy, obrócił się z piłką i strzałem w kierunku dalszego słupka posłał piłkę do bramki
51
Śląsk teraz dłużej zagościł pod bramką Lecha, zabrakło jednak zdecydowania i celnego strzału
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Śląsk Wrocław 1:0. Bramka: Jevtić
45
Celne uderzenie Majewskiego z ok. 10 metrów po odegraniu Kownackiego, dobra interwencja bramkarza
45
Pierwsza połowa przedłużona o 3 minuty
44
Fatalne zachowanie Riery, który nieco zbyt późno zagrał do Bilińskiego i napastnik spalił akcję
42
Fatalny błąd Kędziory, kontra gości, Riera zagrywał w pole karne, ale Biliński nie doszedł do piłki
40
Lech od kilku minut ma problem z konstruowaniem akcji ofensywnych
38
Kolejna akcja Śląska, Alvarinho zabrakło centymetrów, by dopaść do piłki na 5. metrze
36
W końcu dobra akcja Śląska, Morioka dostał piłkę na 11. metrze, ale strzałem głową posłał ją wprost w dłonie bramkarza
36
Śląsk nie oddał jeszcze celnego strzału
34
Dośrodkowanie Jevticia w pole karne, golkiper gości zdołał jednak ubiec Kędziorę
32
Kędziora powstrzymał Alvarinho, rzut rożny dla Śląska
31
Świetne wejście Kadara w kierunku wbiegającego w pole karne Gajosa, ten nie zdołał jednak oddać celnego strzału
30
Murawa na początku sprawiała niezłe wrażenie, po 30 minutach wygląda znacznie gorzej
28
Kownacki ucierpiał w starciu z Dvali, ale już wszystko w porządku
26
Zablokowane uderzenie Makuszewskiego, piłka trafiła na 10.metr do Kownackiego, ale dobrze interweniował Celeban
21
Kownacki padł w polu karnym po starciu z Augusto, ale arbiter nie wskazał na 11. metr
20
Żółta kartka dla Bilińskiego. Napastnik Śląska faulował Kędziorę
16
Tak wyglądał sektor gości
16
Makuszewski bardzo ładnie zagrał piłkę w stronę pola karnego, Jevtić wykorzystał niezdecydowanie obrońców i strzałem z 14. metra zdobył gola