Kolejorz pokazał charakter. Górnik Łęczna - Lech Poznań 1:2

W meczu 11. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań zwyciężył 2:1 z Górnikiem Łęczna. Kolejorz po pierwszych 45 minutach przegrywał, w drugiej połowie piłkarze pokazali jednak charakter i w samej końcówce zapewnili sobie 3 punkty.

W środku pola po raz kolejny ujrzeliśmy duet Łukasz Trałka - Abdul Aziz Tetteh. Trener Nenad Bjelica podkreślał jednak, że pierwszy z nich będzie miał znacznie bardziej ofensywne zadania niż ten drugi i tak było w rzeczywistości: kapitan częściej podłączał się do akcji ofensywnych, Ghańczyk skupił się na zabezpieczeniu defensywy i czuł się w tej roli doskonale.
Obecnemu Lechowi daleko do miana niepokonanego i gospodarze doskonale o tym wiedzieli. Od pierwszych minut częściej utrzymywali się oni przy piłce, wymieniając sporo podań i coraz śmielej poczynając sobie pod bramką Matusa Putnockiego.
Kilka strzałów zza pola karnego nie przyniosło efektu, co innego stałe fragmenty gry. Strzał Gersona po dośrodkowaniu z rzutu wolnego obronił Putnocky, ale w 13. minucie nie miał na to szans: Krzysztof Danielewicz zagrał z rzutu rożnego na krótki słupek, a stojący na 5. metrze Piotr Grzelczak okazał się sprytniejszy od kryjącego go Lasse Nielsena i nieco szczęśliwie posłał piłkę do siatki.
Po zdobyciu gola Górnik oddał inicjatywę Lechowi. Przez kilkanaście minut goście przeważali i stworzyli sobie kilka dogodnych okazji. Szczególnie aktywny był Darko Jevtić, co rusz posyłający do kolegów świetne podania. Po jednym z nich oko w oko z bramkarzem stanął Maciej Makuszewski: skrzydłowy Kolejorza minął Sergiusza Prusaka, ale jego strzał z ostrego kąta trafił w słupek.
Rezultatu nie dawały ani dośrodkowania Tomasza Kędziory czy Szymona Pawłowskiego, ani strzały z dystansu. W końcu gra się wyrównała i okazało się, że w pierwszych 45 minutach Lech nie miał żadnej dogodnej okazji. Gospodarze mogli za to prowadzić do przerwy 2:0. Podanie z głębi pola otrzymał Grzelczak, błąd przy wyjściu do piłki popełnił Putnocky, ale napastnik Lecha nie skorzystał z prezentu i mając przed sobą niemal pustą bramkę uderzył nad poprzeczką.
Po zmianie stron nie nastąpiły spodziewane ataki Lecha. Gra była dość wyrównana, oba zespoły stwarzały sobie sytuacji, brakowało jednak wykończenia. Częściej przy piłce był Kolejorza, gospodarze z kolei groźnie kontrowali i trudno było oprzeć się wrażeniu, że przyjezdni nie mieli pomysłu na sforsowanie ich defensywy.
W 71. minucie w końcu błysnął Pawłowski. Paweł Sasin zupełnie odpuścił krycie skrzydłowego, ten dośrodkował z prawej strony wprost na głowę wbiegającego w pole karne Macieja Gajosa, a ofensywnemu pomocnikowi pozostało jedynie dopełnić formalności.
Lechici starali się iść za ciosem, defensywa Górnika nie popełniała jednak błędów. Świetne wejście mógł zaliczyć Radosław Majewski, który tuż po wejściu na boisku wykonywał rzut rożny. Do zagranej w pole karne piłki najwyżej wyskoczyć Tetteh, jednak przy strzale głową minimalnie się pomylił.
Tuż przed zejściem z boiska dogodną okazję miał Grzelczak, ale posłał piłkę obok słupka. Kilkadziesiąt sekund później pięknie, prostopadle w pole karne Górnika zagrał Kędziora, a Makuszewski świetnie przerzucił piłkę nad Prusakiem, dając Kolejorzowi 3 punkty.
Górnik Łęczna - Lech Poznań 1:2 (1:0)
Górnik: Sergiusz Prusak - Aleksander Komor (Sasin 46"), Maciej Szmatiuk, Gerson, Leandro, Grzegorz Bonin, Krzysztof Danielewicz, Adam Dźwigała, Grzegorz Piesio, Slaven Jurisa (Hernandez 62"), Piotr Grzelczak (Pitry 90")
Rezerwowi: Wojciech Małecki, Paweł Sasin, Dariusz Jarecki, Javier Hernandez, Łukasz Tymiński, Radosław Pruchnik, Przemysław Pitry
Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Lasse Nielsen, Jan Bednarek, Tamas Kadar - Abdul Aziz Tetteh, Łukasz Trałka (Gajos 60") - Maciej Makuszewski, Darko Jevtić (Majewski 84"), Szymon Pawłowski - Marcin Robak (Kownacki 74")
Rezerwowi: Jasmin Burić - Maciej Wilusz, Paulus Arajuuri, Maciej Gajos, Dariusz Formella, Dawid Kownacki, Radosław Majewski
Bramki: Grzelczak 13" - Gajos 70", Makuszewski 90"
Kartki: Dźwigała 16" (żółta), Jurisa 51" (żółta), Makuszewski 82" (żółta)
Sędzia: Piotr Lasyk

Górnik Łęczna
1:2
90:00 00:00
90
Koniec spotkania. Górnik Łęczna - Lech Poznań 1:2. Bramki: Grzelczak - Gajos, Makuszewski
90
Nie ma gola! Szybka akcja Lecha, Majewski w sytuacji sam na sam przegrał z Prusakiem
90
Celny strzał Hernandeza, pewna interwencja Putnockiego
90
Mecz przedłużony o 4 minuty
90
Kapitalne Kędziory do Makuszewskiego, ten pięknie przerzucił piłkę nad Makuszewskim i zdobył gola
84
Dobre Majewskiego z rzutu rożnego, najwyżej wyskoczył Tetteh, uderzył głową i pomylił się minimalnie
84
Zmiana w Lechu. Majewski za Jevticia. Świetna pierwsza połowa Jevticia, w drugiej zgasł
76
Putnocky! Mocny strzał niepilnowanego w polu karnym Grzelczaka, dobra interwencja golkipera Lecha
70
Zupełnie odpuścili krycie Pawłowskiego obrońcy, ten świetnie dośrodkował z prawej strony w pole karne, Gajos idealnie nabiegł na piłkę i strzałem głową pokonał Prusaka
70
1:1! Gajos!
69
W końcu dobrze powalczył Robak, próba podania do partnera została jednak zablokowana
68
Uderzenie Grzelczaka zza pola karnego, piłka przeleciała nad poprzeczką
67
Dobre zagranie Leandro w pole karne Lecha, Hernandez uderzał efektownie piętką, ale niecelnie
66
Mało widoczny w drugiej połowie jest Robak, w pierwszej popisał się kilkoma dobrymi zagraniami
59
Uderzenie Makuszewskiego zza pola karnego, piłka przeleciała niedaleko od słupka
59
Brakuje przyśpieszenia w grze Lecha
57
Świetne zagranie w pole karne do Jurisy, czujnie z bramki wyszedł Putnocky
56
Nie imponuje gra Lecha w drugiej połowie. Brakuje nieco pomysłu i ruchu w przednich formacjach
55
Górnik ma okazje do kontrataków, ale angażuje zbyt małą liczbę zawodników
53
Zagranie Jevticia w pole karne, najwyżej wyskoczył Robak, ale uderzył nad poprzeczką
51
Żółta kartka dla Jurisy za faul na Kędziorze
50
Celny strzał Pawłowskiego z 20. metra, Prusak wybił piłkę na rzut rożny
49
Zagranie z rzutu wolnego w pole karne Lecha, Grzelczak zdołał dojść do strzału głową, ale nie mogło to zaskoczyć Putnockiego
48
Przypomnijmy: dotychczasowy ligowy bilans trenera Bjelicy to zwycięstwo, porażka i remis. Do tego wygrana w Pucharze Polski
46
Rozpoczęła się druga połowa. W przerwie Sasin zmienił na prawej obronie Górnika Komora. Sasin to kolejny były lechita na boisku
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Górnik Łęczna - Lech Poznań 1:0. Bramka: Grzelczak
44
Potężne, celne uderzenie Jevticia z dystansu. Dobra interwencja Prusaka
42
Tymczasem na Arenie Lublin mamy doping dla gospodarzy. W tym sezonie to rzecz niespotykana
42
Tymczasem dobre wieści z Rybnika: Warta pokonała 2:1 ROW. Szersza relacja jeszcze dziś na portalu epoznan
41
W odpowiedzi Lech, wrzutka Pawłowskiego w okolice 5. metra, niecelne uderzenie głową Robaka
40
Świetne zagranie na wolne pole do Grzelczaka, napastnik Górnika minął wychodzącego Putnockiego, ale uderzył niecelnie
40
Powinno być 2:0 dla Górnika!
39
Jevtić przejął piłkę w środku, przebiegł kilkadziesiąt metrów i niecelnie uderzył