Reklama

Rocznica śmierci Jana Kulczyka: będą msze święte

fot. PAP/Tytus Żmijewski
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Dokładnie za tydzień, 29 lipca, minie rok od nagłej śmierci Jana Kulczyka. Tego dnia w Poznaniu i Warszawie odbędą się msze święte w intencji zmarłego.

O śmierci Jana Kulczyka 29 lipca 2015 roku rano poinformowała spółka Kulczyk Holding. Biznesmen zmarł w Wiedniu. Oficjalnie poinformowano, że zmarł w wyniku komplikacji po niewielkim zabiegu chirurgicznym. Pochowano go 5 sierpnia na Cmentarzu Jeżyckim przy ulicy Nowina, a w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły setki gości z różnych stron świata - m.in. Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Jan A.P. Kaczmarek, Horst Koehler, Anna Komorowska, Andrzej Byrt, Jan Englert, Ryszard Kalisz czy Kazimierz Marcinkiewicz.

Dokładnie za tydzień minie rok od śmierci najbogatszego Polaka. Jego dzieci, Sebastian i Dominika, zapraszają tego dnia "Wszystkich, którym był bliski" na msze święte, które odbędą się w Warszawie i Poznaniu. W Warszawie mszę zaplanowano na 10.00 w Kościele św. Aleksandra, a w Poznaniu o godzinie 17.00 w Bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny przy ulicy Klasztornej.

Jan Kulczyk miał 65 lat. Był absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także handlu zagranicznego na poznańskiej Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytet Ekonomiczny). Na tej drugiej uczelni obronił doktorat. Od lat zajmował pierwsze miejsca we wszystkich rankingach najbogatszych Polaków. Choć urodził się 65 lat temu w Bydgoszczy, to w Poznaniu prowadził wiele swoich interesów. Był m.in. właścicielem grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments mającej siedzibę w Luksemburgu, a biura m.in. w Dubaju i Londynie. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się m.in. energetyka, infrastruktura i nieruchomości. Sprowadzał też do Polski samochody marek VW, Audi, Porsche i Škoda.

Wielokrotnie pokazywał, że nie są mu obce sprawy kultury czy sportu. W 2011 roku oddał brązowej medalistce olimpijskiej Zofii Noceti-Klepackiej wylicytowany przez siebie medal. Aukcja miała na celu pomoc 5-letniej sąsiadce Klepackiej, która choruje na mukowiscydozę. W 2012 roku przekazał 20 milionów złotych za budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W 2014 roku polscy złoci medaliści z Soczi otrzymali od niego sztabki złota.

Jego majątek szacowany na 16 miliardów złotych odziedziczyły dzieci - Dominika i Sebastian. W tym roku znaleźli się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków Forbesa. Sebastian Kulczyk jest prezesem zarządu Kulczyk Investments od stycznia 2014 roku. Miejsce ojca - przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki - zajęła natomiast w czerwcu tego roku Dominika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia!
15℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro